Истанбулски съд оправда известната турска писателка Аслъ Ердоган по обвинение за членство във въоръжена терористична организация.
Живеещата от 2017 г. в изгнание във Франкфурт авторка беше под заплахата да получи до 9 години затвор за свои публикации в прокюрдския вестник „Йозгур Гюндем” (”Свободен дневен ред”), престанал да съществува след неуспешния опит за преврат през 2016 г. срещу турския президент Реджеп Ердоган. Тогава бяха арестувани над 100 хиляди души, сред които много журналисти. Закрити бяха над 550 институции, също и над 150 медии. Аслъ Ердоган беше задържана в досъдебно следствие в продължение на четири месеца и половина, но по-късно освободена, не без натиск отвън. Но въпреки широкия международен отзвук, делото не бе прекратено.
Предвид набързо повдигнатите допълнителни обвинения само две седмици преди произнасянето на окончателната присъда, Ердоган разпространи отворено писмо с призив международната общественост да се обяви против застрашената свобода на мнението и словото в Турция и конкретно срещу насроченото за 14 февруари дело:
„ПРИЗОВАВАМ ви да надигнете глас срещу тази мощна атака срещу свободата на мнението и словото, но не само...“ – написа тя. – „С упоритото си желание да продължи с наказанията срещу мен, Турция поведе мащабна война срещу човешките права, литературата и най-вече срещу СЪВЕСТТА”. Солидарно отношение прояви и българският ПЕН-Център с декларация, подписана от 30 писатели и културни дейци, между които: Здравка Евтимова, Аксиния Михайлова, Георги Господинов, Бойко Ламбовски, Милена Фучеджиева, Калин Донков, Вера Ганчева, Алек Попов, Валентина Радинска, Светлозар Игов, Силвия Чолева, Калин Терзийски, Амелия Личева и др.
„Да се сложи край на преследването на тази талантлива, известна с хуманизма, мощта и проникновението на творбите си писателка”, настояват българските творци.
Аслъ Ердоган е сред най-известните турски писателки и е превеждана на десетки езици. През 1997 г. разказът ѝ „Дървени птици“ е отличен сред 830 творби с наградата на радио „Дойче веле“. Тя е първият турски писател, поканен от Съюза на арменските писатели на международната им конференция през 2001 година. През 2005 г. в родината си е обявена за един от десетте най-влиятелни турски интелектуалци на десетилетието, а френското литературно списание „Lire” я определя сред 50-е писатели на бъдещето. Немалко от произведенията ѝ са преведени и на български – романите „Чудният мандарин“, „Градът в алена пелерина“ и др.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска, направен в предаването за изкуство и култура „Арт сезони” на Радио Благоевград, с писателката Здравка Евтимова, председател на българския „ПЕН-Център”:
(на снимката: Аслъ Ердоган)
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..