Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Н. Таковска, алерголог: 6 големи семейства дървесни видове предизвикват поленова алергия

Д-р Надежда Таковска

Д-р Надежда Таковска, специалист клинична алергология, коментира в здравния час на Радио Благоевград поленовите алергии. Защо хора, които живеят в една и съща среда, някои страдат от алергия, други не? „В огромен брой от случаите алергията може да бъде наследствена, при хора с алергии има повишена чувствителност към алергени, към които други хора и пациенти нямат такава чувствителност – т.е. това е склонност на организма, която или се онаследява, или се придобива, като не винаги това придобиване се дължи на конкретна причина. Но е възможно да зависи от замърсяването на околната среда“ – каза д-р Таковска.  

Тя уточни, че поленовата алергия в ранна пролет, дори още през зимата, се предизвиква от няколко дървета, а по-късна алергия – през април и май, се предизвиква от тревните полени. В момента в България концентрацията на дървесните полени е доста голяма поради високите температури. „В България има 6 големи семейства дървесни видове, които предизвикват поленова алергия – брезовите, които са най-често срещаните и предизвикват най-тежките алергии. В този клас влизат бреза, габър, елша, следват буковите – бук, кестен, дъб, много често кипарисите предизвикват алергия, както и чинарите – конкретизира д-р Таковска. 


Според нея този тип поленови алергии се отключват най-често в ученическа възраст. Възрастта е определящ фактор за развитието им. При възрастните хора имунната система не реагира по начина, както при младите. Първите 1-2 години пациентите не се ориентират дали това е алергия, обикновено смятат, че е настинка, затова  е важно алергията да бъде диагностицирана. Усложненията водят до бронхиална астма, а това състояние задължително налага среща с алерголог. Правят се кожно-алергични проби, които задължително се извършват извън сезона – края на лятото и началото на есента.


„Идеята е да се изследват всички полени, както дърветата, така и тревите, за да се види точно към какво пациентът има алергия. Защото единствено тестът може да покаже това, след което е възможно да се пристъпи към имунотерапия – метод, с който се цели по кръвен път да се намали алергичността на пациента. Особено при брезите, дърветата, имунотерапията е много успешна, защото тук конкретно се установява определен дървесен вид. Имунотерапията се прави през есента, за да има натрупване на защита в организма, и когато идва следващия сезон – февруари и март, пациентът да има създадена защита в организма си към тези алергени“ – поясни д-р Надежда Таковска, спаециалист по клинична алергология.

Чуйте в звуковия файл разговора с д-р Надежда Таковска:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Природа в наследство“ в РИМ - Благоевград

„Природа в наследство“ е проект на Регионалния исторически музей в Благоевград, който показва различните животински видове  и растения от отдел „Природа“ в пресъздадената обновена естествена среда. Това е първият ремонт и обновяване на експозицията, която е открита преди 40 години. „Биологичното разнообразие в Югозападна България наистина е..

публикувано на 29.07.24 в 15:59

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на..

публикувано на 29.07.24 в 14:15

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30

Иван Христанов: Липсва превенция при борбата с горските пожари

Темата за горските пожари и реакцията на държавата и институциите, бе сред водещите акценти в предаването “Събуди деня”.  Иван Христанов, бивш зам.-министър на земеделието и лидер на ПП “Единение” коментира тежката кризисна ситуация с пожарите в страната.  „Почвите бяха сухи още в началото на годината. Водозапасеността беше ниска. Нямаше снежна..

публикувано на 24.07.24 в 11:24

Кабинет с третия мандат или поредни избори?

Възможен ли изход от политическата криза в последния момент? Защо не успяха да получат парламентарна подкрепа първите и вторите мандатоносители? Коя политическа сила ще получи третия мандат и какви са опциите за реализацията му? Какви са големите предизвикателства пред политическите партии в навечерието на все по-вероятните поредни предсрочни избори?..

публикувано на 24.07.24 в 11:12

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10