Превантивната програма на Фондация „П.У.Л.С.“ „Таралежи“ обхваща шест училища в Югозападна България, където се цели чрез интерактивно обучение ученици от начален курс да повишат осведомеността и разбирането си за това как те могат да се предпазят от всички форми на насилие, включително сексуално насилие и експлоатация. Основните цели, които си поставя обучителната програма са подрастващите да могат да идентифицират ситуации, в които те могат да бъдат застрашени от злоупотреба; да разберат, че могат да кажат „не“, ако не се чувстват добре в дадена ситуация; да идентифицират доверен възрастен, на когото могат да разкажат неприятна за тях ситуация.
„Темата за сексуалното образование е една малка част от голямата тема за здравното образование, което има голяма и важна превантивна роля“, каза в интервю за Радио Благоевград д-р Радосвета Стаменкова от Българската асоциация за семейно планиране и сексуално здраве.
Детските педагози и психолози са единодушни, че за секса трябва да се говори откровено. Тази дискусия трябва да бъде проведена в спокойна атмосфера и приятелски, непринуден тон, независимо колко голямо неудобство изпитват едната или и двете страни. Както и че в подходящ момент на децата в тийнейджърска възраст трябва да бъде обяснено какви са начините за предпазване от полово предавани болести и нежелана бременност. „Не подценявайте значението на тези разговори и не подценявайте важността на избора на навременен момент“, съветват специалистите.
В телевизионно интервю министърът на образованието Красимир Вълчев каза, че сексуалното образование в българските училища вероятно идва прекалено късно и че сексуалното възпитание трябва да предхожда половото съзряване. Асоциация „Родители“ пък стартира петиция в подкрепа на здравното и сексуалното образование в училище. Въпреки препоръките на Световната здравна организация знанията на учениците, свързани със секса, предпазването от полово предавани болести и т.н., присъстват в училище спорадично.
„По-добре е децата да се запознаят с темата чрез възрастен, родители или учители, с които имат доверителна връзка, отколкото да се самоинформират. Най-добре се приемат интерактивните методи на преподаване в училищата – чрез дискусии, мозъчна атака, работа в малки групи, обсъждане на теми, за да могат младите хора да са активен участник в процеса. Добре работещ механизъм е и обучението на връстници от връстници“, каза още д-р Радосвета Стаменкова. По думите й по сексуални и здравни теми трябва да се започнат разговори от родителите вкъщи, преди училището.
„За мен най-добрият вариант е да имат вкъщи някакъв материал, който заедно да прочетат и да го обсъдят. Трябва да направим така, че децата да бъдат максимално информирани. Родителят трябва да е подкрепящият възрастен, а не приятелят, защото децата имат много приятели“, допълни тя.
(Чуйте интервюто на Елеонора Тахова с д-р Радосвета Стаменкова от Българската асоциация за семейно планиране и сексуално здраве в звуковия файл...)
В края на месец януари тази година бе сложено началото на първата по рода си Европейска гражданска инициатива „Европа без тютюн“ и подписка в нейна подкрепа за постигане до 2030 година на околна среда без тютюн и първо европейско поколение без тютюн . Очертани са и конкретни цели: до 2028 година да се прекрати продажбата на тютюневи и..
Читалище "Самообразование - 1925" в радомирското село Бобораци пази спомена за богата и разностранна дейност. Но трудните години след демократичните промени направо спират неговата работа. През 1998 година е направен опит да бъде съживено, но ентусиазмът стига само за две години. Така след 2000-та година село Бобораци няма работещо читалище...
"Това е песен за любов! Любовта такава, каквато е в представите на музиканта и както той я е изпитвал в живота си. Тази любов, която те вдига на сантиметри от земята и разстоянията придобиват други измерения. Тази любов, която поставя на лицето ти усмивка през целия ден, а когато се движиш между хората, искаш някой да я забележи, за да стане денят му..
Многобройни прояви бележат по традиция Международния ден на детето. В Благоевград също инициативите са по вкуса и на малки, и на големи. Концерти, пленери, сценични изкуства и художествени изложби – всичко това отличава специалния празник на детето. Една част от подрастващите обаче, освен с развлекателни занимания, днес се отдадоха на важни..
Предаването „Приемна в ефир“ на Радио Благоевград на 1 юни бе посветено на всички малчугани, които ни вдъхновяват да бъдем по-добри и които ни учат на истинското значение на безусловната любов. Чрез разговорите и анкетите насочихме светлината на прожекторите към мечтите, стремежите и предизвикателствата, пред които са изправени децата и младежите в..
Акция нов дом - това е благотворителната кампания в помощ на семейство, чиято къща е изпепелена при пожар в Гърмен. Акцията нов дом за Елена и Йорданка Щереви, събира много доброволци, които помагат и със средства и с труд. Инициативата поддемат младите и сърцати добротворци от Сдружение „Доброта“. След като получавт сигнал за бедстващото..
Отговорят ли цените на качеството на храните? Тази тема беше поставена в рубриката „Потребителска кошница“ на Радио Благоевград . Доколко цената на произведената храна, която закупуваме в търговската мрежа, отговаря на описанато и рекламирано качество?! След проведен тест в акредитирана международна лаборатория, направен и финансиран по..