Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кардиологът проф. С. Марчев: Обичайте близките си хора, любовта помага на сърцето

Проф. Сотир Марчев

Проф. Сотир Марчев, началник на Клиниката по кардиология в Медицинския институт на МВР – София гостува на рубриката „В ритъма на сърцето“ на Радио Благоевград – БНР. Той коментира аритмиите – причините за появата им, симптомите, лечението. Кога говорим за аритмия и какво я причинява?

„Нормалният човешки пулс е от 50 до 100 удара в минута, и второ е ритмичен – от удар до удар има един и същ интервал. Ако пулсът е под 50 – това е вид аритмия и се нарича брадикардия. Ако пулсът е над 100 – това е друг вид аритмия, която се нарича тахикардия. Затова всеки разумен човек трябва да си знае в какви стойности е неговия пулс. Това може да стане по три лесни начина. Първият: с пръста на едната ръка  се хваща за китката на другата ръка и усеща пулса като  брои ударите. Най-добрият вариант е да се преброи за 60 секунди, друга възможност е за 30 секунди като се умножи по 2 и човек се ориентира за 1 минута, третата възможност е да се измери за 15 сек. и да се умножи по 4, но това е по-неточно. Това е най-лесния начин, който всеки може да приложи. Друг начин е измерването да се направи чрез безплатните приложения на смартфоните. При възрастните пациенти най-лесно измерването става с автоматичен апарат за измерване на кръвно налягане, който измерва и пулса и тогава ги питаме какъв е той“ – каза проф. Марчев и даде пример как човек може да се ориентира, ако сърцето „прескача“, колко опасно е и колко бързо трябва да се посети лекар.


„Аритмиите при сърдечните заболявания са съвсем същото нещо, както температурите при инфекциозните заболявания. Колко е опасна една температура, не зависи от това колко е висока и продължителна. Колко е опасна една температура зависи от това проява на какво е. Ако една температура е проява на детско заболяване – ще отмине, но ако температурата е проява на тумор в разпад – тогава тя е опасна. Същото е и при аритмиите. Ако една аритмия е проява примерно на любовна мъка при момиче – това е нещо доброкачествено, което ще отмине. Ако обаче аритмията е проява на инфаркт – същата тази аритмия вече е нещо опасно. Така че колко е опасна една аритмия, ние разпознаваме по това на какъв фон се проявява“  – каза проф. Мачев и обясни как да се познае този фон. „Ако по време на аритмия човек има болка в гърдите – това е значима аритмия. Ако при изкачване на един етаж човек се задъхва – говорим за сериозна аритмия. Аритмия, при която на човек му прилошава и нарушава съзнанието е спешна аритмия“.

По какъв начин аритмиите увреждат сърцето, какво се случва с него по време на аритмия?

Кардиологът уточни, че има много видове аритмии. Най-честата в човешкия род е предсърдното мъждене. „Когато слушаш ритъма на сърцето на човек с предсърдно мъждене – той е хаотичен, от удар до удар има случайно разстояние време. Такъв пълен хаос се нарича на слушалка абсолютна аритмия, а на електрокардиография го наричаме предсърдно мъждене, което зачестява. Зачестява, защото това е болест на възрастните хора, а възрастните хора в България се увеличават. Човешкото сърце има две камери – лява и дясна и две предсърдия. Когато човек е в състояние на предсърдно мъждене, предсърдията престават да се съкращават. Примерно да има двигател с 4 цилиндъра и 2 от цилиндрите да не работят. Това е причината хората, които са с предсърдно мъждене като излязат от аритмия го усещат – имат по-малко сила, чувстват се зле. Но това е половината от проблема. Другата половина от проблемите е, че когато предсърдията не се съкращават, кръвта в тях се застоява, съсирва и се образуват съсиреци. Опасно е част от тези съсиреци да не отидат в мозъка и да причинят инсулт. Затова на хората с тази диагноза им даваме антиколагуланти – лекарства за разреждане на кръвта, за да не получат инсулт“.


Проф. Марчев коментира и другата най-честа аритмия – екстрасистулите – отделните прескачания „Когато тези ектсрасистули са на фона на здраво сърце (няма инфаркт, нама сърдечна недостатъчност), тези екстрасистули не означават нищо, т.е. те не са свързани с лоша прогноза. Когато имам пациент с екстрасистули, аз го успокоявам, че тези екстрасистули не са проява на болест, която го дебне зад ъгъла, и която ще го убие. Ако той  не съумее да се успокои, даваме лекарства, за да не прескача сърцето. Самите екстрасистули не скъсяват живота, и поради това тяхното премахване с медикаменти – не удължават живота.“

 Кои други заболявания имат отношение към ритъма на сърцето?

„Когато дойде човек с висок пулс, първото нещо, за което го питам е по колко кутии цигари пуши – високият пулс му е от там. Но ако не пуши, много често това е проява на болест на щитовидната жлеза. Тя отговаря за аклиматизацията в организма. Когато щитовидната жлеза е болна, пулсът се променя. Ако тя излъчва повече хормони, отколкото трябва, тогава пулсът е много над 100 удара в минута. Ако излъчва по-малко хормони – пулсът пада под 50.“

Проф. Марчев препоръча на всички „да обичат ближния си, да обичат семейството си. Продължителността на живота много зависи от броя на близките контакти, които имаме. Обърнете внимание на семейството си, обичайте, любовта помага“.

В звуковия файл можете да чуете разговора с проф. Сотир Марчев:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След 15 януари ще станат ясни резултатите от проверките на пътя Кюстендил – село Ябълково

Пътищата в община Кюстендил са проходими при зимни условия. Тази сутрин и там отново валя сняг. Основните пътни артерии са обработени и са на асфалт, обработват се и страничните улици в града. Четвъртокласната пътна мрежа се обслужва по договор. Засега, няма сигнали за бедстващи хора, няма и абонати без електрозахранване, няма откъснати от света..

публикувано на 13.01.25 в 14:00
Свобода Бъчварова

100 години от рождението на Свобода Бъчварова

На 11 януари Радио Благоевград се поклони пред приноса на Свобода Бъчварова в българската култура чрез излъчването на архивен запис от интервюто на Николай Ангелов с нея, записано през 2005 г. в Рио де Жанейро. Чухме и разговора на Валентин Дишев с дъщерята на писателката. Предлагаме ви да изслушате и двата разговора - размислите на две изключителни..

публикувано на 13.01.25 в 12:08

Държавата не заплаща навреме работата по проектите

Доста работа в община Гърмен бе свършена през миналата година. Бяха подготвени много проекти, отнасящи се до решаване на проблеми във всички населени места в общината. Те се отнасят и до състоянието на инфраструктурата. Нещо, което бе подценявано през последните години – това сподели в интервю за Радио Благоевград кметът на община Гърмен Феим..

публикувано на 13.01.25 в 09:21

Иван и Георги от „Благо ни е“: Момчетата, които представят красивата страна на Благоевград

Вече три месеца двама младежи ни разхождат виртуално из различни кътчета в Благоевград. Чрез кратки видеа ни напомнят колко красив е Благоевград и защо трябва да се гордеем, че сме благоевградчани. Иван и Георги, създатели на фейсбук канала „Благо ни е“, която популяризира града ни, бяха на гости на предаването на Радио Благоевград „Неделя у дома“...

публикувано на 12.01.25 в 14:15

Марти, която мечтае да усмихва хората чрез добротата си!

Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара  разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..

публикувано на 11.01.25 в 11:41

Да уловиш момента или каква е тайната на добрата фотография?

Снимка на  фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той  е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..

публикувано на 10.01.25 в 14:37

Национална кръгла маса търси решения за честни избори в България

На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..

публикувано на 10.01.25 в 11:21