Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Кардиологът проф. С. Марчев: Обичайте близките си хора, любовта помага на сърцето

Проф. Сотир Марчев

Проф. Сотир Марчев, началник на Клиниката по кардиология в Медицинския институт на МВР – София гостува на рубриката „В ритъма на сърцето“ на Радио Благоевград – БНР. Той коментира аритмиите – причините за появата им, симптомите, лечението. Кога говорим за аритмия и какво я причинява?

„Нормалният човешки пулс е от 50 до 100 удара в минута, и второ е ритмичен – от удар до удар има един и същ интервал. Ако пулсът е под 50 – това е вид аритмия и се нарича брадикардия. Ако пулсът е над 100 – това е друг вид аритмия, която се нарича тахикардия. Затова всеки разумен човек трябва да си знае в какви стойности е неговия пулс. Това може да стане по три лесни начина. Първият: с пръста на едната ръка  се хваща за китката на другата ръка и усеща пулса като  брои ударите. Най-добрият вариант е да се преброи за 60 секунди, друга възможност е за 30 секунди като се умножи по 2 и човек се ориентира за 1 минута, третата възможност е да се измери за 15 сек. и да се умножи по 4, но това е по-неточно. Това е най-лесния начин, който всеки може да приложи. Друг начин е измерването да се направи чрез безплатните приложения на смартфоните. При възрастните пациенти най-лесно измерването става с автоматичен апарат за измерване на кръвно налягане, който измерва и пулса и тогава ги питаме какъв е той“ – каза проф. Марчев и даде пример как човек може да се ориентира, ако сърцето „прескача“, колко опасно е и колко бързо трябва да се посети лекар.


„Аритмиите при сърдечните заболявания са съвсем същото нещо, както температурите при инфекциозните заболявания. Колко е опасна една температура, не зависи от това колко е висока и продължителна. Колко е опасна една температура зависи от това проява на какво е. Ако една температура е проява на детско заболяване – ще отмине, но ако температурата е проява на тумор в разпад – тогава тя е опасна. Същото е и при аритмиите. Ако една аритмия е проява примерно на любовна мъка при момиче – това е нещо доброкачествено, което ще отмине. Ако обаче аритмията е проява на инфаркт – същата тази аритмия вече е нещо опасно. Така че колко е опасна една аритмия, ние разпознаваме по това на какъв фон се проявява“  – каза проф. Мачев и обясни как да се познае този фон. „Ако по време на аритмия човек има болка в гърдите – това е значима аритмия. Ако при изкачване на един етаж човек се задъхва – говорим за сериозна аритмия. Аритмия, при която на човек му прилошава и нарушава съзнанието е спешна аритмия“.

По какъв начин аритмиите увреждат сърцето, какво се случва с него по време на аритмия?

Кардиологът уточни, че има много видове аритмии. Най-честата в човешкия род е предсърдното мъждене. „Когато слушаш ритъма на сърцето на човек с предсърдно мъждене – той е хаотичен, от удар до удар има случайно разстояние време. Такъв пълен хаос се нарича на слушалка абсолютна аритмия, а на електрокардиография го наричаме предсърдно мъждене, което зачестява. Зачестява, защото това е болест на възрастните хора, а възрастните хора в България се увеличават. Човешкото сърце има две камери – лява и дясна и две предсърдия. Когато човек е в състояние на предсърдно мъждене, предсърдията престават да се съкращават. Примерно да има двигател с 4 цилиндъра и 2 от цилиндрите да не работят. Това е причината хората, които са с предсърдно мъждене като излязат от аритмия го усещат – имат по-малко сила, чувстват се зле. Но това е половината от проблема. Другата половина от проблемите е, че когато предсърдията не се съкращават, кръвта в тях се застоява, съсирва и се образуват съсиреци. Опасно е част от тези съсиреци да не отидат в мозъка и да причинят инсулт. Затова на хората с тази диагноза им даваме антиколагуланти – лекарства за разреждане на кръвта, за да не получат инсулт“.


Проф. Марчев коментира и другата най-честа аритмия – екстрасистулите – отделните прескачания „Когато тези ектсрасистули са на фона на здраво сърце (няма инфаркт, нама сърдечна недостатъчност), тези екстрасистули не означават нищо, т.е. те не са свързани с лоша прогноза. Когато имам пациент с екстрасистули, аз го успокоявам, че тези екстрасистули не са проява на болест, която го дебне зад ъгъла, и която ще го убие. Ако той  не съумее да се успокои, даваме лекарства, за да не прескача сърцето. Самите екстрасистули не скъсяват живота, и поради това тяхното премахване с медикаменти – не удължават живота.“

 Кои други заболявания имат отношение към ритъма на сърцето?

„Когато дойде човек с висок пулс, първото нещо, за което го питам е по колко кутии цигари пуши – високият пулс му е от там. Но ако не пуши, много често това е проява на болест на щитовидната жлеза. Тя отговаря за аклиматизацията в организма. Когато щитовидната жлеза е болна, пулсът се променя. Ако тя излъчва повече хормони, отколкото трябва, тогава пулсът е много над 100 удара в минута. Ако излъчва по-малко хормони – пулсът пада под 50.“

Проф. Марчев препоръча на всички „да обичат ближния си, да обичат семейството си. Продължителността на живота много зависи от броя на близките контакти, които имаме. Обърнете внимание на семейството си, обичайте, любовта помага“.

В звуковия файл можете да чуете разговора с проф. Сотир Марчев:



Вижте още

„Подари усмивка“ за Великден

Традиционна великденска благотворителна инициатива стартира в Брезник. Организира я местното Народно читалище „Просвещение 1870” и е под надслов „Подари усмивка”. В дните до 9 април, всеки който има желание и възможност, може да дари стари или нови дрехи, обувки, играчки, посуда, накити, аксесоари и други, вече ненужни вещи от дома, гардероба или..

публикувано на 27.03.23 в 11:32

Запазването на традициите е богатството за децата от село Долно Дряново

С огромен интерес в обединеното училище „Христо Ботев“ в село Долно Дряново, община Гърмен посрещнаха екипа на фондация „Българска памет“. Инициативата „Успешни за България хора, които са пример, от който да се учим“ среща учениците с бивши възпитаници на училището и други успели българи. “ Д-р Милен Врабевски представи седемте стъпки на успеха...

публикувано на 27.03.23 в 09:32

Читалище „Никола Вапцаров – 1866“ в Благоевград с покана за пролетен концерт на класа по китара

Пролетен концерт на класа по китара към НЧ „Никола Вапцаров – 1866“ в Благоевград подготвят Тодор Язовалийски и неговите ученици. В музикалното събитие участие ще вземат над 20 от възпитаниците на Язовалийски. Младите китаристи са на възраст от 7 до 17 години. Те ще представят уменията си в различни музикални жанрове на класическа, акустична..

публикувано на 26.03.23 в 16:02

Николай Петков: Човешкото влияние върху климата на планетата е недвусмислено

Междуправителствената експертна група по климатичните промени(IPCC)  е организация в рамките на ООН, която има за цел да обобщава състоянието на науката за климата и климатичните промени. На 20 март 2023 година  IPCC публикува “Синтезиран доклад – Климатични промени 2023”, който  казва, че светът има едва седем години, за да намали вредните емисии..

публикувано на 26.03.23 в 12:08

Д-р Симеон Матев: Последната най-снежна година е била преди 60 години

„ Пълно замръзване на река  Дунав не сме имали от 1985 година, а най снежната зима, с най-дебела снежна покривка на много места е измерена през 1963  година или точно преди 60 години “, припомни за Радио Благоевград д-р Симеон Матев, асистент по климатология в катедра „Климатология, хидрология и геоморфология“ на Софийския университет и автор в..

публикувано на 26.03.23 в 12:02

За Часа на Земята WWF призовава за създаването на нови защитени територии

Часът на Земята е най-мащабната международна инициатива, посветена на опазването на планетата. След броени часове тя ще стане факт за 16-а поредна година в повече от 190 държави, сред които и България. По традиция през  последната събота на март милиони хора от цял свят ще изгасят осветлението в домовете си между 20:30 и 21:30 ч., отправяйки..

публикувано на 24.03.23 в 13:33

Електронен прием и за социалните услуги в Община Благоевград

Община Благоевград се стреми непрекъснато да подобрява електронните услуги. Дигитализацията е важна за всеки един гражданин, тъй като той ще може да ползва публичните услуги на администрацията от разстояние, дори от чужбина, без да е необходимо да губи време и да идва на гише. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Дейвид Арабаджиев, секретар на..

публикувано на 24.03.23 в 12:54