И тази година можете да станете осиновител на щъркелово гнездо, включвайки се в Кампанията „Осинови щъркелово гнездо – 2“, която организират Българското дружество за защита на птиците в Гоце Делчев и Читалище „Изгрев – 1930“ в село Баничан.
„Преди 1 година стартирахме тази кампания и причината беше убийството на щъркел в град Хаджидимово. Тъй като, ние искаме да се разграничим от хора извършвали и извършващи подобни деяния, решихме да организираме една такава инициатива, насочена към опазването на белия щъркел - една от най-популярните и любими на българина птици, част от културните символи, не само на страната ни, но и на село Баничан“ – коментира за Радио Благоевград Димитър Попов, председател БДЗП – Гоце Делчев.
Досега са осиновени 12 щъркелови гнезда в село Баничан и едно в Хаджидимово, като осиновителите са от цялата страна, има и от чужбина, дори от далечна Япония.
„Тази година кампанията стартира на 20 март, първият пролетен ден, като всеки, които желае да стане осиновител на щъркелово гнездо, може да заяви това, като се свърже с нас – БДЗП – Гоце Делчев, или с читалището в село Баничан. Всеки осиновител трябва да заплати изработването на една табела, която да упоменава имената на осиновителите, защото искаме да знаем, кой се грижи за тези гнезда. Понеже, гнездата са поставени на платформи, ако някоя от тях се счупи или повреди, осиновителят трябва да помогне за нейното възстановяване. Освен това, ако някое от щъркелчетата падне от гнездото, трябва да му се помогне. Затова, трябва да се прави постоянно наблюдение на гнездото, но не е необходимо това да прави осиновителя, той може да се свърже с нас или с местните хора, тъй като ние сме в постоянен контакт“ – уточни Димитър Попов.
Той допълни, че във всяко от 12-те гнезда, осиновени миналата година, са се родили по две малки щъркелчета. Вече има 4 нови заявки за осиновяване на щъркелови гнезда не само в село Баничан, но и в Хаджидимово и в съседните села.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Попов:
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..