Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма липсващи храни в магазините

 „В момента имаме успокояване на пазара. В четвъртък и петък имаше едно масово пазаруване от супермаркетите, в търговията на едро не се усети никаква промяна, даже цените са надолу. Имаме стабилизиране цената на месото, няма помръдване в цената на всички хранителни продукти. Има една вариация от 3 - 4 стотинки при брашното, но тя не е вследствие коронавируса и многото пазаруване, а вследствие, че идва новият сезон, а в края на сезона, винаги има такива вариации. Абсолютно нормален пазар, за щастие, наблюдаваме. Доста стока се изкупи в търговията на дребно, при търговията на едро има стокови наличности навсякъде, търговците са спокойни, никой не е променял цени и нещата вървят по пазарен механизъм. Аз мисля, че се успокоява пазарът“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.

Владимир Иванов

  Според него, паниката и презапасяването с продукти, е „най-глупавият начин да се борим с въпросните инфекции и ситуации“.

 „Пазарувайте разумно, храна има и то в големи количества! Паниката не е добър съветник и не решава никакви проблеми, напротив, може да доведе до икономически проблеми на фона на такива ситуации, като с този вирус“ – апелира Владимир Иванов.

 По думите му, понижението на цената на природния газ, който купуваме  от Русия, с около 40 %, е положително за нашите производители, защото вариациите на цените, особено при оранжерийното производство, както и на храни, при чието производство се използва природният газ, ще доведе до стабилизиране на сектора и на сегашните равнища на цените.

 „Това ще е много добре за българското предлагане и не чак толкова добре за крайното потребление, поради факта, че конкуренцията е толкова жестока в предлагането като ценообразуване и тази пазар е толкова изострен като цени, че повече няма накъде. Потребителите да не очакват някакъв рязък спад в цените на храните“ – допълни още Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38

Проф. Лизбет Любенова: Нашето Възраждане започва именно като културно

В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":

публикувано на 22.12.24 в 20:16

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14