„В момента имаме успокояване на пазара. В четвъртък и петък имаше едно масово пазаруване от супермаркетите, в търговията на едро не се усети никаква промяна, даже цените са надолу. Имаме стабилизиране цената на месото, няма помръдване в цената на всички хранителни продукти. Има една вариация от 3 - 4 стотинки при брашното, но тя не е вследствие коронавируса и многото пазаруване, а вследствие, че идва новият сезон, а в края на сезона, винаги има такива вариации. Абсолютно нормален пазар, за щастие, наблюдаваме. Доста стока се изкупи в търговията на дребно, при търговията на едро има стокови наличности навсякъде, търговците са спокойни, никой не е променял цени и нещата вървят по пазарен механизъм. Аз мисля, че се успокоява пазарът“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Според него, паниката и презапасяването с продукти, е „най-глупавият начин да се борим с въпросните инфекции и ситуации“.
„Пазарувайте разумно, храна има и то в големи количества! Паниката не е добър съветник и не решава никакви проблеми, напротив, може да доведе до икономически проблеми на фона на такива ситуации, като с този вирус“ – апелира Владимир Иванов.
По думите му, понижението на цената на природния газ, който купуваме от Русия, с около 40 %, е положително за нашите производители, защото вариациите на цените, особено при оранжерийното производство, както и на храни, при чието производство се използва природният газ, ще доведе до стабилизиране на сектора и на сегашните равнища на цените.
„Това ще е много добре за българското предлагане и не чак толкова добре за крайното потребление, поради факта, че конкуренцията е толкова жестока в предлагането като ценообразуване и тази пазар е толкова изострен като цени, че повече няма накъде. Потребителите да не очакват някакъв рязък спад в цените на храните“ – допълни още Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..