Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р М. Баймакова от ВМА: Всяка млада жена преди бременност трябва да направи кръвно изследване за рубеола

3
Гл. ас. д-р М. Баймакова


    В месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“  на БНР – Радио Благоевград, специалистът коментира заболяването рубеола„Това е  вирусно заболяване, което е интересно, но много често остава позабравено, тъй като клиничната картина е много дискретна, при част от случаите протича безсимптомно. Тази инфекция може да крие риск при бременна жена за увреждане на плода." – съобщи д-р Баймакова.

   Източникът на заболяването  е човекът, който единствено боледува от рубеола, механизмът на заразяване е въздушно-капков, чрез секрети, отделяни от респираторния тракт.

   Инфекционистът уточни, че „за разлика от грипа, инкубационният период при рубеолата е по-дълъг – средно около 17 дни, но варира от 12 до 23 дни. Деликатен е въпросът за клиничната картина, как да се ориентираме за заболяването. Налице са ниски температури, общо неразположение, поява на обрив. Обривните единици в хода на все още циркулиращата морбилна инфекция, варицелата, някои могат да се досетят за рубеола, други не. Много характерно при тази инфекция са увеличените лимфни възли, хрема."

  Усложненията при рубеола са свързани със засягане на ставите,  развитие на артрити, по-рядко са възможни енцефалити със засягане на нервната система. Част от рисковите групи са бременните жени. „Желателно е, но за съжаление това не се прави – скрининг преди забременяване, за да се провери какво е прекарала жената,, дали е ваксиниран, да знаем какво да очакваме по време на бременността. Защото ако настъпи инфектиране, особено в първия триместър, има риск от спонтанен аборт, мъртво раждане, развитие на вродени дефекти на новороденото“ – подчерта д-р Баймакова. Тя акцентира и върху най-честите аномалии, свързани с вродената рубеола – очите /катаракта, ретинопатия, глаукома/,  сърдечно-съдовата система едностранна или двустранна глухота. Впоследствие се засяга черен дроб, слезка, нервна система, изоставане в растежа, бъбречни аномалии, костите. Това са дефекти, които особено в първия триместър ако се установи инфекция с този вирус, по медицински индикации се препоръчва прекъсване на бременността.

  Както при повечето вирусни заболявания, няма етиологично лечение, т.е лечението на рубеолата е симптоматично и патогенетично. Няма лекарство, което да спре развитието на вируса. Единственото, което може да се направи е превенцията, която е свързана с ваксинопрофилактиката. Тя е включена в тривалентната ваксина морбили-паротит-рубеола.


  „Важно е да се следва имунизационния календар, да се следват препоръките на специалистите. Съветвам всяка млада жена, която планува бременност, поне 3 месеца преди това да си направи кръвно изследване, и ако трябва да се ваксинира. Защото ваксината е жива и тя не може да се поставя по време на бременност“ – каза в заключение гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия – София.

"Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова" можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Уникална икона на Пресвета Богородица с Младенеца посрещат в Долни Раковец

За осма поредна госина в радомирското село Долни Радовец посрещат близо 200-годишна икона на Пресвета Богородица с Младенеца. Тази икона е единствената оцеляла от старинната църква “Св. Николай Чудотворец”. Светинята ще бъде в храма до 15 до 18 август. „Иконата е собственост на храма, но се съхранява в Регионалния исторически музей в Перник...

публикувано на 11.08.24 в 15:32
Магдалена Борисова

Магдалена Борисова с нова книга за деца – „Горски истории“

Самоковската авторка Магдалена Борисова зарадва малките си почитатели с нова книга – „Горски истории“. Авторката остава вярна на стила си и отново залага на добротворчеството в своите истории. Посланието, което отправя Магдалена Борисова е да бъдем добри, да бъдем приятели – и малки, и големи. На страниците на книгата читателище ще..

публикувано на 11.08.24 в 15:16

Здравословните дъвки

Дъвки от природата – това е една революционна  за българския пазар зелена бизнес идея на Дарина Сотирова. Тя е производител на полезни дъвки. Защо полезни? Защото са от натурални продукти. След дълги анализи относно фабричните дъвки , в които се влага аспартам и които птиците бъркат с изхвърлени хлебни трохи, а това ги убива, Дарина..

публикувано на 09.08.24 в 12:45

Деца от Кочериново усетиха емоцията да бъдеш войник

Учителките от СУ "Христо Ботев" Кочериново Даниела Миланова и Василка Тасева, заедно с част от своите ученици, взеха участие в националната програма "Изучаване и съхраняване историята и традициите на Българската армия", като изпитаха емоцията от това да се превъплътят в ролята на истински войници. Завършвайки успешно Модул 1 от програмата, който включва..

публикувано на 09.08.24 в 11:46

Кампания в подкрепа на планинския туризъм

Спасяването на хижите и заслоните в България е мисия на конкурса „Хижа на годината“ на Българския туристически съюз. За втора поредна година организаторите на кампанията насочват общественото внимание в подкрепа на планинския туризъм и на най-добрите хижи и заслони в нашата страна. До 25 септември всеки може да посочи своя избор  в онлайн..

публикувано на 09.08.24 в 11:43

Законови промени разделиха общественото мнение: Какво казват депутатите и неправителствените организации?

През седмицата, в рамките на едно пленарно заседание, депутатите в Народното събрание одобриха окончателно промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от парламентарната група на "Възраждане". С новите разпоредби се забранява популяризирането и подстрекаването в детските градини и училищата на идеи, свързани с..

публикувано на 09.08.24 в 11:15

„Добрите сърца“ с поредна инициатива за Центъра за настаняване от семеен тип "Света Богородица" в Благоевград

"Подари нов ламинат за детски стаи и дневни" това е новата реализирана инициатива на „Добрите сърца“. „За целта взехме пари на заем за да закупим ламината и всичко необходимо, както и да платим транспорт, защото ако трябваше да чакаме събиране на сумата щеше да дойде късна есен или зима и тогава ще бъде трудно за такива ремонти. Инициативата..

публикувано на 07.08.24 в 18:27