Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р М. Баймакова от ВМА: Всяка млада жена преди бременност трябва да направи кръвно изследване за рубеола

3
Гл. ас. д-р М. Баймакова


    В месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“  на БНР – Радио Благоевград, специалистът коментира заболяването рубеола„Това е  вирусно заболяване, което е интересно, но много често остава позабравено, тъй като клиничната картина е много дискретна, при част от случаите протича безсимптомно. Тази инфекция може да крие риск при бременна жена за увреждане на плода." – съобщи д-р Баймакова.

   Източникът на заболяването  е човекът, който единствено боледува от рубеола, механизмът на заразяване е въздушно-капков, чрез секрети, отделяни от респираторния тракт.

   Инфекционистът уточни, че „за разлика от грипа, инкубационният период при рубеолата е по-дълъг – средно около 17 дни, но варира от 12 до 23 дни. Деликатен е въпросът за клиничната картина, как да се ориентираме за заболяването. Налице са ниски температури, общо неразположение, поява на обрив. Обривните единици в хода на все още циркулиращата морбилна инфекция, варицелата, някои могат да се досетят за рубеола, други не. Много характерно при тази инфекция са увеличените лимфни възли, хрема."

  Усложненията при рубеола са свързани със засягане на ставите,  развитие на артрити, по-рядко са възможни енцефалити със засягане на нервната система. Част от рисковите групи са бременните жени. „Желателно е, но за съжаление това не се прави – скрининг преди забременяване, за да се провери какво е прекарала жената,, дали е ваксиниран, да знаем какво да очакваме по време на бременността. Защото ако настъпи инфектиране, особено в първия триместър, има риск от спонтанен аборт, мъртво раждане, развитие на вродени дефекти на новороденото“ – подчерта д-р Баймакова. Тя акцентира и върху най-честите аномалии, свързани с вродената рубеола – очите /катаракта, ретинопатия, глаукома/,  сърдечно-съдовата система едностранна или двустранна глухота. Впоследствие се засяга черен дроб, слезка, нервна система, изоставане в растежа, бъбречни аномалии, костите. Това са дефекти, които особено в първия триместър ако се установи инфекция с този вирус, по медицински индикации се препоръчва прекъсване на бременността.

  Както при повечето вирусни заболявания, няма етиологично лечение, т.е лечението на рубеолата е симптоматично и патогенетично. Няма лекарство, което да спре развитието на вируса. Единственото, което може да се направи е превенцията, която е свързана с ваксинопрофилактиката. Тя е включена в тривалентната ваксина морбили-паротит-рубеола.


  „Важно е да се следва имунизационния календар, да се следват препоръките на специалистите. Съветвам всяка млада жена, която планува бременност, поне 3 месеца преди това да си направи кръвно изследване, и ако трябва да се ваксинира. Защото ваксината е жива и тя не може да се поставя по време на бременност“ – каза в заключение гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия – София.

"Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова" можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

След 15 януари ще станат ясни резултатите от проверките на пътя Кюстендил – село Ябълково

Пътищата в община Кюстендил са проходими при зимни условия. Тази сутрин и там отново валя сняг. Основните пътни артерии са обработени и са на асфалт, обработват се и страничните улици в града. Четвъртокласната пътна мрежа се обслужва по договор. Засега, няма сигнали за бедстващи хора, няма и абонати без електрозахранване, няма откъснати от света..

публикувано на 13.01.25 в 14:00
Свобода Бъчварова

100 години от рождението на Свобода Бъчварова

На 11 януари Радио Благоевград се поклони пред приноса на Свобода Бъчварова в българската култура чрез излъчването на архивен запис от интервюто на Николай Ангелов с нея, записано през 2005 г. в Рио де Жанейро. Чухме и разговора на Валентин Дишев с дъщерята на писателката. Предлагаме ви да изслушате и двата разговора - размислите на две изключителни..

публикувано на 13.01.25 в 12:08

Държавата не заплаща навреме работата по проектите

Доста работа в община Гърмен бе свършена през миналата година. Бяха подготвени много проекти, отнасящи се до решаване на проблеми във всички населени места в общината. Те се отнасят и до състоянието на инфраструктурата. Нещо, което бе подценявано през последните години – това сподели в интервю за Радио Благоевград кметът на община Гърмен Феим..

публикувано на 13.01.25 в 09:21

Иван и Георги от „Благо ни е“: Момчетата, които представят красивата страна на Благоевград

Вече три месеца двама младежи ни разхождат виртуално из различни кътчета в Благоевград. Чрез кратки видеа ни напомнят колко красив е Благоевград и защо трябва да се гордеем, че сме благоевградчани. Иван и Георги, създатели на фейсбук канала „Благо ни е“, която популяризира града ни, бяха на гости на предаването на Радио Благоевград „Неделя у дома“...

публикувано на 12.01.25 в 14:15

Марти, която мечтае да усмихва хората чрез добротата си!

Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара  разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..

публикувано на 11.01.25 в 11:41

Да уловиш момента или каква е тайната на добрата фотография?

Снимка на  фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той  е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..

публикувано на 10.01.25 в 14:37

Национална кръгла маса търси решения за честни избори в България

На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..

публикувано на 10.01.25 в 11:21