Анита Дафинска – мецосопран, Георги Димитров и Теодор Петков – баритони и Пламен Кумпиков – бас, са новите попълнения в състава на Камерна опера Благоевград. Вчера следобед бе прослушването, на което се явиха общо 9 изпълнители. Четиримата избрани ще играят в триптиха „Парадокси“ от композитора Парашкев Хаджиев. Това са три едноактни опери по мотиви на разкази на О. Хенри. Либретото е на Петко Райков.
Нотният материал донесе лично синът на Парашкев Хаджиев – диригентът Светослав Лазаров, член на журито. За Радио Благоевград той сподели: “Всичко съм донесъл, и трите опери, заедно с клавири, с партитури, с оркестров материал. Сега ще бъдат размножени и започваме! Оперите са поставяни много пъти в Софийска, Плевенска, Русенска и Старозагорска опери през 80-те години, когато са написани. В Благоевград ще се поставят за първи път. Парашкев Хаджиев беше страшно силен музикален драматург. Изцяло музиката е съобразена с текста и либретото. Разказите нямат никакви промени. На 28 май е премиерата! Заповядайте!“ (чуйте звуковия файл)Според режисьорът Петко Бонев, бивш директор на Камерна опера Благоевград и член на журито, нивото на явилите се кандидати е много високо. „Това ни беше целта, да направим прослушването на високо ниво, защото тази камерна опера трябва да гони високо ниво. Принципът, на който избрахме новите солисти, е принципът на комплексните качества, той беше водещ“ – сподели още Петко Бонев. Според него е много важно как общината ще подаде ръка за сътрудничество, а председателството на комисията и присъствието на зам.кмета на община Благоевград по културата Василиса Павлова е реверанс за камерна опера. „Съставът е готов за трите едноактни опери на Парашкев Хаджиев по разкази на О. Хенри“ – допълни още режисьорът Петко Бонев. „За мен Парашкев Хаджиев е най-гениалният български композитор, който пише опери, заедно, разбира се, с неговите колеги. Но той е голям майстор. Много добре усеща текстовете, много добре усеща кого да покани за либретист, дори в някои опери сам си е писал либретите. Прекрасно попадение е либретото на Петко Райков. Искам да ги направим атрактивни, различни. В тази посока ще мислим!“ (чуйте звуковия файл)
След конкурса четиримата нови солисти на Камерна опера Благоевград се срещнаха с Лина Ангелова, вр. изп. длъжността директор на Камерната опера, за да подпишат договорите си. „Трябва да даваме шанс на младите да се развиват“ – каза за Радио Благоевград Лина Ангелова. „Много съм щастлива. Заедно си пожелаваме на добър час, с любов, с професионализъм и с голяма обич към оперното изкуство да вървим напред, да вдигнем Камерна опера там, където е била и е мястото й!“ (чуйте звуковия файл)
През месец март отбелязваме прехода от зима към пролет и събуждането на природата с връзването на мартенички. Легендата зад мартениците и Баба Марта е богата на символика, която отразява вярванията на древните и тяхната дълбока връзка с природата. Но освен тази символика съществуват и много забавни народни приказки за баба марта и сърдития й..
Българи и сърби ще посрещнат заедно 1 март, празника, посветен на Баба Марта и Деня на самодееца в България, с голям концерт в сръбския град Бабушница. Организатори са Пътуващо читалище "Бащино огнище", Фондация „Македония“ и Домът на културата в град Бабушница. В събитието ще участват местни самодейци и музикантите от българския оркестър..
Оказва се, че хазартната зависимост става все разпространена и в по-малките населени места, където игралните зали и казината „никнат като гъби“. Липсата на доходна работа и нежеланието на младите хора да работят за малко пари, са една от основните причини да се наблюдава увеличена хазартна зависимост в България, която дори на места измества..
17-годишният Юлиян Димитров от кочериновското село Бараково спечели голямата награда в 11-ото издание на Националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш!“ . Ученикът впечатли журито със своето есе на тема "Бих се родил отново". „…Бих се родил, за да прощавам, защото е правилно. Прошката е освобождение за самия теб...
Във времето на социалните мрежи и живот в онлайн пространството, звучи като шега четвъртокласничка от Благоевград да е прочела 229 книги, но е истина. Само можем да се усмихнем и да кажем има и такива деца. Тя е Йоанна Терзийска на 10 години е , учи в Средно училище с изучаване на чужди езици „Свети Климент Охридски“ в областния град. А..
Започна турнето с екоигри в 7 града в страната, сред които Перник, Кюстендил и Петрич. Състезанията се организират от платформата „Пукльовците“, която цели да стимулира директното общуване и взаимоотношения между децата. И това не къде да е, а в училища среда – там, където започва тяхното истинско социализиране. Това сподели в ефира на Радио..
Всяка последна сряда от февруари се отбелязва Световният ден против тормоза в училище, известен като „Ден на розовата фланелка“. Тя символизира неприемането на тормоз и насилие в училищетo . За пръв път „Денят на розовата фланелка“ е проведен в Канада през 2007 година като протест, организиран от двама ученици – Дейвид Шепърд и Травис..