Вече втори ден учители от професионално направление "Облекло" в НПГ "Димитър Талев" в град Гоце Делчев шият безвъзмездно предпазни маски за многократна употреба, редом с провеждането на онлайн и дистанционно обучение на учениците. Първото количество от 200 изработени маски вече е предадено на Общинския кризисен щаб.
"Идеята ми я подхвърли г-н Златанов, началник на РУО-Благоевград. Той ми сподели, че в професионални гимназии в България, в които се изучава облекло, учителите са започнали ушиване на маски и попита дали ние можем да се включим. Създадох бърза организация и от вчера вече шием маски. Преподавателите приеха идеята моментално и с удоволствие. И нещо друго. Рано сутрин колегите изпращат по онлайн каналите задачите на учениците, по които трябва да работят, а в осем часа те вече са на машините и шият. Много са нуждаещите се от маски, всеки ден получавам много обаждания от аптеки, домове за стари хора, манастири. Хубавото е, че днес наша бивша ученичка Кристина Джунова, е оставила на колегите хубав памучен материал за маски. Не бихме отказали и още материали, ще шием, докато е нужно", каза за Радио Благоевград директорът на НПГ „Димитър Талев“ в Гоце Делчев Мария Георгиева.
По думите й новата форма на обучение, заради извънредната ситуацията с коронавируса, върви интензивно и пълноценно.
"Включени са почти 90% от учениците, което е дори по-голям процент от някои дни в реална учебна среда. Колегите са готови, срещаме разбиране и подкрепа от родителите, а учениците приемат това обучение с любопитство и включване", каза още тя.
Чуйте в звуковия файл разговора с Мария Георгиева:
Сдружение “Млад планинар” ще отбележи Часа на Земята и Световния ден на водата, които тази година са на една и съща дата -22 март, с нощна разходка из планина Беласица. Тази година мотото на инициативата е: "Стъпки в тъмнината, светлина за Земята, живот за водата." Организаторите канят всички, които имат желание и възможност да се включат в..
Възпитаници на центъра за развитие „МАЕ“ от Благоевград обраха призовите места на Международната олимпиада по ментална аритметика, провела се на 14 и 15 март в столицата на Азербайджан - Баку. Сред 180 участници, благоевградските малчугани грабнаха първите места. Илиян Димитров – супершампион, Алекс Смуков – шампион, Александър Шахпазов..
Десетки жители на област Благоевград даряват кръв в центъра по кръводаряване на Многопрофилната болница за активно лечение в града за пострадалите младежи при трагичния инцидент в град Кочани в Република Северна Македония. Само за изминалия ден кръв са дарили повече от 100 души, съобщават от отделението по трансфузионна хематология в Благоевград...
Природозащитната организация WWF започва работа по проучване на възможностите за възстановяването на речната свързаност на един от последните запазени притоци на Дунав – река Лом. С дължина от 93 км тя е сред малкото останали по-големи реки у нас със сравнително запазена морфология, осигуряваща местообитания на т.нар. „видове с висока..
Темата за предложените промени в Семейния кодекс, касаещи частта със споделеното родителство, през последните месеци раздели на две обществеността, като междувременно влезе във фокуса и на законотворците. В интернет паралелно подкрепа набират две петиции, като едната е инициирана от фондация "За споделено родителство" и е озаглавена "НЕ на..
За втора поредна година църковното настоятелство при храм "Св. Архангел Михаил" - село Еленово, Благоевград, организира конкурс на тема "Как изглежда Възкресението Христово през очите на едно дете". В конкурса могат да участват деца от 5 до 18- годишна възраст. "Участниците могат да подготвят рисунка, мозайка, икона, литературна творба,..
Изтече срокът, определен за обществени консултации във връзка с подготовката на Социалния фонд за климата . Той предвижда България да получи близо 2.5 млрд. евро за периода от 2026 до 2032 г. Средствата ще бъдат насочени към най-уязвимите групи домакинства и микропредприятия, намиращи се в състояние на енергийна или транспортна бедност. Поради..