Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аплодисменти за българските учители

Силвия Спасова

Онлайн обучението по време на извънредното положение се превърна в голямо предизвикателство за мнозина учители. Имаше много "За" и много "Против", имаше много съмнения, но сега има много възторжени възгласи и от страна на колегите, и от страна на родителите – това сподели в предаването "Днес" на Радио Благоевград началната учителка Силвия Спасова.

Силвия Спасова е учителка на 3 клас в XI Основно училище "Христо Ботев" в Благоевград. Сега училището тъжно е замлъкнало. Дворът е пуст... Реакциите на учениците по време на час се измерват с лайкове и различни емотикони – сърце, смях, учудване, сълзи и гняв – толкова са възможностите...

"Много съжалявам, че не съм сред чиновете и децата, но трябва да се справим и с това предизвикателство" – споделя Силвия Спасова и с голямо усърдие за кратко време "влиза в час" с технологиите и прави своята затворена социална група "Златната ябълка". В затворената фейсбук група влизат нейните ученици и техните родители или по–големи братя или сестри, или баба и дядо. Уроците са от 09:00 до 12:00 часа, набляга се на български език и математика, но се опитват да имат и уроци по музика и изобразително изкуство, прави се и физзарядка. Разбера се има и голямо междучасие, и няколко по-малки. Учителката се включва на живо, децата я виждат, а тя вижда само техните реакции с емотикони. След "часовете" учителката проверя снимките на домашните работи и пише коментари под тях. 

"Най-хубавото в тази ситуация на извънредно положение е, че не изоставяме децата. Те се чувстват длъжни да застанат пред екраните, но не просто по задължение, а го правят с желание, с желание и интерес правят уроците. И те се чувстват ангажирани. Това стоене у дома не безцелно." – казва Силвия Спасова. 

Учителката изразява благодарност и към родителите и към учениците, защото без тяхното желание и участие няма как да се случи всичко това. И като истински учител, вади поука от новата ситуация, в която се намира светът: "Не знаем какво ни чака, какво е бъдещето пред света, но трябва да помислим за човешката алчност, глупост, за това колко малко ни е нужно и с колко малко можем да бъдем щастливи, и колко по-простичко да живеем. Да помислим за природата, която ни дава своите уроци!"

Силвия Спасова можете да чуете в звуковия файл – > 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38