Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десетки консултирани пациенти във виртуалната клиника на д-р Пандев


Шести ден Банско е под пълна карантина. Това постави на изпитание всички и всичко. Едно от най-важните неща обаче е гарантирането на здравната грижа.  Ресурсът  от лекари и медицински специалисти е ограничен. А тежко и хронично болните хора никак не са малко. И затова е изключително важна и похвална инициативата  на университетски лекари, които  се включиха  в групата , създадена от Проф. Румен Пандев, за онлайн консултации на хората от Банско. 

В Банско е снежно, студено  и  тихо.  Снегът не ни радва. Всички чакаме затопляне, с което свързваме  надеждата вирусът да бъде умаломощен. Днес от града  с  полицейски ескорт  към летището  заминава последната група чужди туристи, които имат право да се върнат в своите държави. Малко над сто са тези, които остават в собствените си жилища в курорта, споделяйки, че тук се чувстват  добре защитени. Те са предимно британски и руски граждани. Проблеми  със забраните създават някои от  по-младите българи, които работеха тук , и които пълната карантина ги завари  в Банско.  Макар и все още в рамките на единични случаи , те се движат в групи по няколко човека, не спазват дистанция в магазините, не носят предпазни средства. Това са личните ми наблюдения. Със сигурност не им е леко, че не са у дома, не са на работа, но съм убедена, че има начин да осмислят присъствието си тук.

Строгите мерки на карантината все още се понасят. Общината изпитва сериозни проблеми с осигуряването на линейки, транспортирането на бременни жени, организирането на тъжни ритуали. Най-трудно е с липсата  на  жива комуникация. Изолацията е сериозно изпитание най-вече за психиката. Така  преминавам към конкретната тема на включването ми днес от Банско – медици от водещи университетски болници, които създадоха група за онлайн консултиране на хората тук. Тя беше създадена вчера от Проф. Румен Пандев,  водещ ендокринен хирург в Европа,  самият той банскалия. За няколко часа идеята се превърна във виртуална клиника.  Десетки са към момента консултираните пациенти. 11 месечно бебе и родителите му получиха  най-висококвалифицираната помощ.

Репортаж на Кети Тренчева, кореспондент на БНР, може да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00