Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво трябва да знаем за маските, като лични предпазни средства?

 „Потребителите трябва да знаят, че на пазара се намират три вида маски – лични предпазни средства, медицински изделия и хигиенни маски. Министерството на здравеопазването е компетентно по отношение на медицинските маски, Комисията за защита на потребителите е компетентна по отношение на хигиенните маски, а Държавната агенция по метрологичен и технически надзор е компетентен орган по отношение на маските, които се използват като лични предпазни средства“ – коментира за Радио Благоевград Вася Миланова, държавен експерт в Главна дирекция „Надзор на пазара“ при Държавната агенция по метрологичен и технически надзор.

Тя уточни, че има разлика в маските, които използват медицинските лица и тези, които са предназначени за лични предпазни средства, тъй като средата, в която се използват е различна. Според Европейски регламент, медицинските маски са с най-висока степен на защита, те са високоспасяващи продукти.

 „Важно е да уточним, че няма маски, които са произведени специално да предпазват от COVID-19 – уточни Вася Миланова, според която, след направени проучвания, от Световната здравна организация препоръчват личните предпазни средства като подходящи за предпазване от коронавируса.

„Най-често използвани са еднократните предпазни маски от типSSP, за тях е предвиден европейски стандарт, който предвижда категоризацията им в три нива на защита: SSP 1, които филтрират външния въздух 50 %, маските от пита SSP 2 филтрира 92 % от външния въздух и маските от тип SSP 3, които филтрират 98 % от външния въздух. Забелязвате, че няма на 100 % филтриране на външния въздух“ – обяснява Вася Миланова от държавната агенция по метрологичен и технически надзор.

Относно личните предпазни средства също има Европейски регламент, който се отнася за всички страни-членки. Трябва да носят задължително маркировка на съответствие СЕ, трябва да се придружават задължително от инструкция за употреба на български език и ЕО декларация за съответствие, издадена от производителя, която да е достъпна за потребителя. Това означава, че тя или придружава продукта в инструкцията за употреба е обявен линк, на който потребителят може да я намери в електронен вид. Тези изисквания трябва да съпътстват всяка отделна бройка маска, която се продава като лично предпазно средство.

„В инструкцията за употреба на български език, задължително производителя трябва да информира за начина на поставяне на маската, нейното съхранение, когато не я носим, на почистване, ако такова е предвидено и на срока на годност на употреба и други неща. От всички тези информации, потребителят може да разбере, дали маската отговаря на Регламента за лични предпазни средства“ – коментира още Вася Миланова.

Надзорът на пазара показва, че голяма част от тези маски се доставят от водещи европейски производители, който са изпълнили напълно изискванията на Регламента. В България засега няма производител на лични предпазни средства от типа полумаски. Фирмите, които в момента произвеждат маски у нас, са хигиенни, те са достатъчно сигурни за общо ползване, това са и така наречените еднопластови маски, те не са лични предпазни средства, а хигиенни. 

„В Условията на тази пандемия, нашите усилия не са синтезирани към установяване на нарушения, а към подпомагане на бизнеса и на всички, които помагат да не изпаднем в положение, в каквото изпаднаха много държави по света“ – коментира още Вася Миланова държавен експерт в Главна дирекция „Надзор на пазара“ при Държавната агенция по метрологичен и технически надзор.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Вася Миланова: 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28

Милена Статева: Реалният живот е много по-интересен от измислените филми в Холивуд

Милена Статева е доктор по социология, социален психолог , част от авторския екип на платформата „Климатека“. Тя изследва темата как масовата култура, по-специално киното гледат към климатичните промени. „ Киното е изключително важно, защото то създава един балон, в който живеем и който  ни оформя като личности “  подчерта в интервю за Радио..

публикувано на 22.04.24 в 09:19

Анжела Родел: Преводачът изгражда мостове между различни култури

Анжела Родел е американка по рождение и българка по душа. Родена е в щата Уисконсин. Следва в университета в Йейл, където за първи път чува българска народна музика и тя завинаги остава в нейното сърце. От десетилетия живее в България, говори, пее и превежда от български на английски език. През 2014 година получи българско гражданство за..

публикувано на 20.04.24 в 09:36