„Трябва да успокоим земеделците, че засега няма щети от падналия сняг върху овошките в кюстендилско. Този сняг трябваше да се случи много по-рано, но дори и сега, в началото на пролетта, този сняг е добре дошъл за овощните насаждения в кюстендилския регион. Тъй като, последното застудяване преди една седмица, задържа развитието на овощните култури, сега се надяваме допълнително да задържи тяхното развитие и вместо вреда, този сняг да се окаже полезен за тях“ – коментира за Радио Благоевград доц. д-р Димитър Сотиров, заместник – директор на Института по земеделие в Кюстендил.
Той уточни, че снежната покривка в кюстендилско след последния сняг е била около 7-8 сантиметра, а минималната температура е паднала до минус 1, минус 2 градуса, което не е било фатално за овощните насаждения.
„При различните овощни видове, критичните минимални температури са различни, но най-общо можем да обобщим, че при минус 1, минус 2 градуса, когато са „на бутон“, т.е. все още не са отворени цветовете, няма никакъв проблем овошките да издържат. Критично се явява времето при отваряне на цветовете и след прецъфтяването, тогава вече минималните температури от минус 1 градус са фатални за цветовете, а за младите завързчета, дори и 0 градуса“ – уточни Димитър Сотиров.
Земеделският експерт коментира още, че коронавирусът няма как да навреди директно на черешопроизводството, но косвено, неминуемо ще окаже влияние.
„Първо, трябва да видим каква ще бъде ситуацията в Европа, там, където продаваме черешите. Ако не се отворят пазарите, стопаните няма да могат да реализират черешовата реколта, ако я има. Другият момент ще бъде по отношение на прибирането на реколтата – как ще се направят бригади. Знаем, че по Закон, повече от двама човека не трябва да се събират на едно място, но в момента трябва да се довършва резитбата, има и други агротехнически мероприятия, а ограничителните мерки, които предприе правителството, ще ограничат работата по полето. Това ще окаже косвено отражение върху цялостното земеделие“ – категоричен е Димитър Сотиров.
Във връзка с предприетите мерки за ограничаване на пътуванията между отделните населени места, земеделският експерт уточни, че всеки стопанин, който има насаждения, извън населеното място, където живее, трябва да отиде пари кмета на населеното място, където се намират насажденията му и да получи служебна бележка или удостоверение, което доказва, че определеното лице има земеделска земя в даденото място. Така, земеделският производител ще може да премине през КПП-тата и да стигне до нивата си, но трябва да има повече такива документи, защото те остават на пропускателните пунктове и трябва да се попълват ден за ден.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Сотиров:
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..