„Много видове животни, бозайници най-вече, боледуват от коронавируси, но те са различни при повечето видове. Тоест, птиците боледуват от един вид, крави, овце, кози и други преживни животни от друг вид, кучета и котки от трети вид. Котките не могат да предават котешки коронавирус към кучетата и обратно, съответно това важи и за хората. Този щам COVID-19, който е при хората, не може да заразява животните и няма все още доказан случай на заразено животно с него, т.е., те не могат да го пренасят“ – коментира за Радио Благоевград д-р Симеон Маджаров, собственик на ветеринарна клиника в столицата.
На въпрос, относно спекулациите в социалните мрежи, че коронавирусът COVID-19 е тръгнал от пазара за животни в китайския град Ухан, д-р Маджаров отговори, че ветеринарните лекари се борят отдавна с този вид заболявания при животните и ако това е вярно, то „досега повечето от ветеринарите не трябваше да са живи“.
Ветеринарният лекар уточни, че котешкият и кучешкият коронавирус не могат да бъдат заразни за човека.
„Има разлика между кучешкият и котешкият коронавирус, които обикновено протичат със стомашни проблеми - разстройство, повръщане, но няма доказана връзка с такива проблеми на човешкия храносмилателен тракт. Тоест, твърдя, че такава инфекция, няма как да се предава от животно на човек и е безопасно“ – категоричен е д-р Симеон Маджаров.
Той посъветва в ситуацията, в която се намираме, всеки от нас да спазва много добра лична хигиена.
„Когато се пипа животно, след това задължително да се измиват ръцете, особено на малките деца, които пипат навсякъде и след това често поставят ръцете в устата. Лапичките на животното трябва да се измиват и почистват след всяко излизане. Това са елементарни хигиенни навици, колкото и банални да са, това е най-добрата превенция срещу всякакви заболявания -бактериални, паразитни и вирусни. Доста често наблюдавам практиката, собствениците на домашни любимци да ги оставят да се отглеждат на самотек. А те, имат нужда от грижи и специално отношение. Масово виждам все още собственици на домашни любимци да се събират на полянките, което е недопустимо. Някой стопани се държат доста неотговорно, което е притеснително“ – допълни още д-р Маджаров.
Според него, не трябва да забравяме максимата че, ако „хуманният лекар лекува човека, ветеринарният лекува човечеството“ и апелира, да бъдем по-отговорни не само, заради себе си в дългосрочен план, но и заради другите около нас.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Симеон Маджаров:
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..