Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националното външно оценяване – предизвикателства и решения

 В предаването „Днес“ потърсихме мненията на д-р Георги Тренчев, директор на НУ „Яне Сандански“ гр. Разлог, Бойко Свиленов, директор на ОУ „Св. Иван Рилски“ и Николай Хаджиценев, директор на СУ „Св. св. Крили и Методий“ гр. Якоруда.

 Д-р Тренчев: „Можем да говорим в два аспекта във връзка с НВО в 4-ти клас. Единият аспект е като цяло необходимостта от него, начина на провеждане. Другият аспект е ситуацията в момента. Ако приемем, че НВО цели да установи и да направи някаква статистика на завършването на началния етап от основното образование, която статистика може да бъде използвана през годините, при тази ситуация, даже да бъде проведено, то няма да даде реална оценка за степента на усвоените знания през годината. Ще даде изкривяване на резултите. Ако говорим въобще за НВО, всички се намесиха – омбудсмана, синдикатите, родителите и родителските организации. Въпросът е въобще за необходимостта от НВО за 4-ти клас.“

 Бойко Свиленов: „Аз мисля, че МОН има точен разчет и много добре министерството е претеглило подхода по отношение на НВО. Ако се наложи, ще бъдат отложени малко по-назад във времето, за да се даде възможност да се преговори всичко, да се подготвят децата. И освен това НВО ще бъде само върху изучаван материал. Не намирам тук никаква драма.

Кризата я оценявам положителна по отношение на разчупването на този традиционен модел на обучение на децата. Учителите за дни успяха да наваксат нещата, които иначе, при други обстоятелства, можеха да се проточат много във времето и аз съм им безкрайно благодарен. Българският учител отговаря на предизвикателствата!

 Николай Хаджиценев:След 10-ти клас имаше външно оценяване, но само по дигитални технологии. Тази година предметите „Дигитални технологии“  и „Чужд език“ са по желание, задължителни са предметите Български език и литература“  и „Математика“. Учениците имат готовност, имат нагласата. Още повече, че са минали два пъти през НВО след 4-ти и след 7-ми клас. Готовност имат. Сега всяко едно ново нещо крие предизвикателства, но да се надявам, че децата са подготвени и ще се справят. 100% ще има някакви притеснения. Но за учениците, които имат нагласата, притесненията няма да са чак толкова големи. Те отдавна са започнали подготовката.“



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16