Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пчелари от Югозапада инициират дарителска кампания „Мед за имунитет“

 „Дарителската кампания „Мед за имунитет“ е насочена за подпомагане на възрастните хора в нужда, които не могат да си позволят бурканче мед в сегашния драматичен момент. А, знаем, че медът и пчелните продукти са много полезни и наистина увеличават имунитета и защитните сили на организма, особено през този сезон“ – съобщи за Радио Благоевград пчеларят Георги Дюлгеров от Сдружение „Пчела 2018“ – Благоевград.

Георги Дюлгеров

 Той уточни, че идеята за благотворителната инициатива е заимствана от македонския пчелар Гоце Дочински, който е организирал подобна кампания в района на град Берово, Северна Македония. Там са били събрани около 65 буркана мед и са раздадени на възрастни хора, които не могат да си купят мед и пчелни продукти в тези кризисни времена.

„Вече сме говорили с Дружество „Южна пчела“ – Петрич и с Общинска пчеларска организация – Перник, всеки събира в своя град мед от пчелари. Призоваваме всички пчелари, които, дори не са членове на пчеларски сдружения, да даряват мед, може малък буркан, може голям, може клеева тинктура или други пчелни продукти, който каквото може да дари“ – уточни Георги Дюлгеров.

Той съобщи още, че в момента се правят разговори с куриерските фирми, ако може да не се начисляват такси на хората, които пращат, чрез тях мед за тази дарителска кампания.

„Много важен е въпросът за разпределянето на меда и пчелните продукти за нуждаещите се хора. В процес на преговори сме с Червения кръст, с Православния център в Благоевград и със Социалния патронаж, защото не знаем, коя от тези организации има най-точна информация за броя на нуждаещите се хора. В Петрич вече са събрали около 45 буркана мед, тук в Благоевград също има интерес. Обаждат ни се хора то цялата страна, защото сме качили информация за дарителската кампания на страницата ни във Фейсбук- „Пчела 2018“ – Благоевград“ – коментира още Георги Дюлгеров.

Той уточни, че пчеларите, които искат да стигнат до пчелините, извън областните центрове, трябва да притежават документ за регистриран пчелин, който е достатъчен за преминаване пред КПП-тата.

На въпрос, защо продължава изчезването на пчелите от пчелините, пчеларят отговори, че най-вероятно това се дължи на заболяването вароатоза, което е основната причина за синдрома „празен кошер“. Много тежко е положението в Петрич и Сандански, където има голяма смъртност на пчелите тази зима.

Георги Дюлгеров припомни, че медът не е лекарство, той е храна, която може да ни помогне да се предпазим превантивно от грипа и вирусите. Но, трябва да се консумира ежедневно и да не се слага в топла напитка над 38 градуса, защото губи полезните си качества. Много полезна е и клеевата тинктура, която може да се консумира всеки ден, по 20 капки в чаша вода.

„Много полезна през тази сезон е и една напитка, която се приготвя по следния начин - в един килограм мед, се слага сокът на един килограм лимони и се прибавят 200 грама пчелен прашец. Всичко това се смесва и се консумира по една кафена чашка на ден, като естествен имуностимулатор“   допълни Георги Дюлгеров.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Дюлгеров:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16

Добрият пример - село Копривлен, което срещна децата си със света на изкуството

Отправяме вниманието си  към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в  малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..

публикувано на 18.12.24 в 12:18

Осъзнават ли своята Аз-ефективност учениците в Благоевград?

Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..

публикувано на 18.12.24 в 11:08

Граждани изпратиха над 5000 становища до МЗХ в подкрепа опазването на горите в България

Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..

публикувано на 18.12.24 в 10:36

Илия Лазаров: Приемането ни в Шенген е поредната стъпка към пълната ни европейска интеграция

„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..

публикувано на 18.12.24 в 10:15

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..

публикувано на 17.12.24 в 12:42