Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дезинформация: как да разпознаете и да спрете митовете за коронавируса

Кризата с коронавируса доведе до разпространението на много невярна информация, която пречи на овладяването на епидемията. 

В блогове и в социалните мрежи могат да се открият всякакви твърдения – от това, че източникът на вируса е супа от прилепи, до спекулации, че страните в ЕС се борят една с друга за намалели доставки на медицинско оборудване.

Световната здравна организация (СЗО) заявява, че подобни слухове "се разпространяват по-бързо от вируса” и ги определя като “информационна епидемия от планетарен мащаб”. Основни онлайн платформи предприемат мерки за ограничаването им. 

Как можете да разпознаете дезинформацията и да помогнете за спирането на нейното разпространение? Какво прави ЕС по темата? Вижте информацията, която предоставят от Европейския парламент:

Какво прави ЕС срещу дезинформацията?

Европейският съюз се стреми да предоставя обективна и надеждна информация. Затова е създадена обща страница за европейските мерки срещу кризата, която скоро ще съдържа и специална информация за развенчаване на често срещани митове, свързани с епидемията.

Освен това експерти и политици от ЕС и държавите членки редовно провеждат видео конференции, за да обсъждат опитите за дезинформация и да споделят начини за противодействие и запознаване на хората с рисковете. Оказва се натиск и върху онлайн платформите за вземане на мерки срещу измамите в интернет.

Защо хората нарочно публикуват погрешна информация?

Някои хора го правят, за да извлекат изгода – например, за да продават продукти със съмнителна стойност, или да привличат посетители на страницата си, което би увеличило приходите им от реклами.

Според доклад на специалния екип на ЕС срещу дезинформацията източникът на някои неверни твърдения са отделни политически сили, включително крайната ("алтернативната") десница в САЩ, Китай и Русия. В тези случаи целите са политически – да се подкопае Европейския съюз и да се провокират политически промени.

В много случаи обаче хората, които разпространяват дезинформация, просто вярват в съответните твърдения и нямат намерения да причиняват вреди.

Открийте истината за много от популярните митове за коронавируса в този блог.

Толкова ли е опасна е дезинформацията за COVID-19?

В момент, в който много хора са притеснени и се сблъскват с тревожни събития, е по-трудно човек да остане спокоен и да възприема критично получаваната информация.

В миналото разпространението на слухове относно ваксини е карало някои родители да се откажат от ваксинацията на децата си срещу опасни болести като шарката, което по-късно е провокирало епидемии.

Дори и ако хората не повярват на митовете, тяхното разпространение може да подкопае доверието в обективно установени истини и в експертното знание. В крайна сметка това може да доведе до ситуация, в която спонтанно публикуван туит на лаик има същата тежест като задълбочен анализ на професионалист.

Какво мога да направя срещу разпространението на дезинформация?

Дезинформацията разчита, че хората ще ѝ повярват и ще я споделят с други. Лесно е човек да се заблуди. Затова бъдете особено внимателни, когато споделяте новини, предизвикващи силна реакция, или такива, които изглеждат твърде хубави или твърде лоши, за да са верни. Една лесна първа стъпка е да проверите в интернет дали има повече от един надежден източник, който публикува същото нещо.

Ако не сте сигурни, има много наръчници, които обясняват как можете да проверите фактите.

Какво мога да направя, ако забележа някой да споделя дезинформация!

Можете да сигнализирате на съответната социална мрежа, където се сблъсквате с невярното твърдение. Много от дигиталните компании са поели ангажименти да се борят със спекулации, свързани с коронавируса.

Също така можете да говорите с човека, който разпространява твърдението: вероятно той не го прави нарочно. Според изследователите най-добрият начин да промените мнението на хора, които вярват в конспиративни теории, е да се опитате да ги разберете, да ги подканите да мислят критично и да не им се присмивате.

Статията е по материали от Европейския парламент.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Атанас Зафиров бе избран за председател на БСП

Временният председател на БСП Атанас Зафиров бе избран за лидер на партията. Зафиров победи на балотажа Борислав Гуцанов. До балотажа се стигна, след като преди обед общо седем души се впуснаха в битката за партиен лидер от първоначалните общо 17.  След проведен първи тур на избор на председател на Националния съвет на БСП Атанас Зафиров получи 307..

публикувано на 16.02.25 в 18:29

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП

След проведен първи тур на избор на председател на Националния съвет на БСП, Атанас Зафиров е получил 307 гласа, Борислав Гуцанов – 293 гласа, Калоян Паргов – 101 гласа, Кристиан Вигенин – 83 гласа. За Борис Цветков са гласували 29 делегати на 51-вия Конгрес на БСП, 17 за Боян Балев и двама за Руси Статков. Никой от кандидатите не е събрал повече от..

публикувано на 16.02.25 в 15:33

Зеленчуците поевтиняват, а плодовете поскъпват на борсите у нас

Цените на повечето зеленчуци са по-ниски на борсите у нас тази седмица, докато плодовете са по-скоро в посока нагоре, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин, предава БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в..

публикувано на 16.02.25 в 09:39

Застудяване и валежи в неделя

Днес ще бъде облачно. На много места в Северна България ще вали сняг, в Южна - дъжд. Интензивни и значителни по количество ще са снеговалежите в Североизточна България и там ще има условия за виелици и навявания. Ще духа слаб и умерен североизточен вятър, с който ще прониква студен въздух.  Максималните температури ще са от 0° в Североизточна..

публикувано на 16.02.25 в 07:21

Читалище „Никола Вапцаров“ и Камерна опера в Благоевград оцветени в златно в подкрепа на децата с рак

Сградата на Народно читалище „Никола Вапцаров - 1866“ и Камерната опера в Благоевград беше осветена в златно тази вечер в знак на съпричастност към децата, борещи се с онкохематологични заболявания. Инициативата, която се провежда днес - 15 февруари – Международния ден на децата, болни от рак, е подкрепена от Община Благоевград и организирана от..

публикувано на 15.02.25 в 18:49

Откриха фестивала "Джамала" в Кюстендил

Второто издание на фестивала "Джамала" започна днес в Кюстендил. Фестивалът продължава и утре, а организаторите от Община Кюстендил и читалище "Братство" очакват над 4000 участници от 52 маскарадни групи от всички краища на страната. Организаторите очакват и много туристи, което е сред основните цели на фестивала, заедно с идеята за запазване и..

публикувано на 15.02.25 в 16:16

Ден на отворените врати в АУБ

Ден на отворените врати организира Американския университет в България.  Проявата се провежда в кампуса "Скаптопара" в Благоевград.  Събитието цели да помогне на кандидат-студентите да опознаят университета и да получат отговори на всички въпроси, свързани с кандидатстването и обучението в АУБ. Специално организирано изложение, ще покаже на едно..

публикувано на 15.02.25 в 09:03