Кризата с коронавируса доведе до разпространението на много невярна информация, която пречи на овладяването на епидемията.
В блогове и в социалните мрежи могат да се открият всякакви твърдения – от това, че източникът на вируса е супа от прилепи, до спекулации, че страните в ЕС се борят една с друга за намалели доставки на медицинско оборудване.
Световната здравна организация (СЗО) заявява, че подобни слухове "се разпространяват по-бързо от вируса” и ги определя като “информационна епидемия от планетарен мащаб”. Основни онлайн платформи предприемат мерки за ограничаването им.
Как можете да разпознаете дезинформацията и да помогнете за спирането на нейното разпространение? Какво прави ЕС по темата? Вижте информацията, която предоставят от Европейския парламент:
Какво прави ЕС срещу дезинформацията?
Европейският съюз се стреми да предоставя обективна и надеждна информация. Затова е създадена обща страница за европейските мерки срещу кризата, която скоро ще съдържа и специална информация за развенчаване на често срещани митове, свързани с епидемията.
Освен това експерти и политици от ЕС и държавите членки редовно провеждат видео конференции, за да обсъждат опитите за дезинформация и да споделят начини за противодействие и запознаване на хората с рисковете. Оказва се натиск и върху онлайн платформите за вземане на мерки срещу измамите в интернет.
Защо хората нарочно публикуват погрешна информация?
Някои хора го правят, за да извлекат изгода – например, за да продават продукти със съмнителна стойност, или да привличат посетители на страницата си, което би увеличило приходите им от реклами.
Според доклад на специалния екип на ЕС срещу дезинформацията източникът на някои неверни твърдения са отделни политически сили, включително крайната ("алтернативната") десница в САЩ, Китай и Русия. В тези случаи целите са политически – да се подкопае Европейския съюз и да се провокират политически промени.
В много случаи обаче хората, които разпространяват дезинформация, просто вярват в съответните твърдения и нямат намерения да причиняват вреди.
Открийте истината за много от популярните митове за коронавируса в този блог.
Толкова ли е опасна е дезинформацията за COVID-19?В момент, в който много хора са притеснени и се сблъскват с тревожни събития, е по-трудно човек да остане спокоен и да възприема критично получаваната информация.
В миналото разпространението на слухове относно ваксини е карало някои родители да се откажат от ваксинацията на децата си срещу опасни болести като шарката, което по-късно е провокирало епидемии.
Дори и ако хората не повярват на митовете, тяхното разпространение може да подкопае доверието в обективно установени истини и в експертното знание. В крайна сметка това може да доведе до ситуация, в която спонтанно публикуван туит на лаик има същата тежест като задълбочен анализ на професионалист.
Какво мога да направя срещу разпространението на дезинформация?
Дезинформацията разчита, че хората ще ѝ повярват и ще я споделят с други. Лесно е човек да се заблуди. Затова бъдете особено внимателни, когато споделяте новини, предизвикващи силна реакция, или такива, които изглеждат твърде хубави или твърде лоши, за да са верни. Една лесна първа стъпка е да проверите в интернет дали има повече от един надежден източник, който публикува същото нещо.
Ако не сте сигурни, има много наръчници, които обясняват как можете да проверите фактите.
Какво мога да направя, ако забележа някой да споделя дезинформация!Можете да сигнализирате на съответната социална мрежа, където се сблъсквате с невярното твърдение. Много от дигиталните компании са поели ангажименти да се борят със спекулации, свързани с коронавируса.
Също така можете да говорите с човека, който разпространява твърдението: вероятно той не го прави нарочно. Според изследователите най-добрият начин да промените мнението на хора, които вярват в конспиративни теории, е да се опитате да ги разберете, да ги подканите да мислят критично и да не им се присмивате.
Статията е по материали от Европейския парламент.
Изнесени приемни в селата от областта организира Областната дирекция на МВР в Кюстендил. Мобилни екипи от служители на реда ще се срещат с хора в затруднено положение за да се запознаят с проблемите им. В мобилните екипи на Областната дирекция на МВР участват служители на "Охранителна" и "Криминална полиция", Районната дирекция "Пожарна безопасност и..
Няколко села в община Невестино са без електричество заради падналия мокър сняг в началото на седмицата. От общината в Невестино казаха, че действително седем-осем села в района са останали без електричество заради падналия мокър сняг, който е прекъснал проводници. Жители на невестинското село Смоличано се оплакаха, че нямат ток трети ден. "Жителите..
56-годишна жена е убита тази нощ от мъжа, с когото живеели на семейни начала. Поредният тежък случай на домашно насилие е станал в дома им в град Радомир. Мъжът е задържан, образувано е досъдебно производство. Сигналът за тежкото престъпление е подаден 30 минути след полунощ в РУ – Радомир. Полицейските служители реагирали незабавно и установили, че в..
6-годишното дете от Петрич, за което беше подаден сигнал, че е изчезнало, е намерено мъртво. То беше в неизвестност от вчера. Детето е открито на дъното на канал край ромската махала в града, близо до дома му. Снощи в издирването са се включили 600 души. Семейството има 4 деца. Момиченцето е най- голямото от тях. Полицията прави оглед на мястото.
Издирва се 6-годишно момиченце от Петрич , съобщиха от пресцентъра на полицията в Благоевград. Вчера в РУ-Петрич е получено съобщение, че около 14:00 часа момиченцето е излязло с баба си да събират дърва в близост до кв. 182 , като жената се прибрала, а детето останало да си събере играчките. След като не се върнало повече от два часа,..
Кметът на Община Земен Михаил Златанов e подписал споразумение с министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова-Касабова за финансиране на проекта „Реконструкция на водоснабдителна система – гр. Земен, Етап IV“, съобщиха от общината. Отпуснатите средства са по Инвестиционната програма за общински проекти и ще бъдат насочени..
Министърът на туризма Евтим Милошев ще участва в Десета среща между туристическия бизнес и местната власт в Сандански. Тя се организира от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. На срещата ще присъстват представители на общините, академичните среди, държавните институции, туроператори. В рамките на форума туристическия..