Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Веселин Вучков: В личната съдба на рилския игумен Калистрат откриваме щрихи от съдбата на нашето Отечество

Проф. Веселин Вучков

Вече излязоха две части от проучването на проф. Веселин Вучков под заглавие „Рилският игумен КАЛИСТРАТ и неговата VIA DOLOROSA или как роденият в село Бобошево монах извървя своя честен път на болката“.

Аз насочвам внимание към конкретни забравени лица, които обаче са много интересни като житейски път, като професионална реализация. А освен това се опитвам да ги обвързвам със съдбата на България от началото на 20-ти век до към 1944-та година,  защото наистина става дума за хора, които са почти напълно забравени. А всъщност техният житейски път може да ни  даде много съществени уроци в днешно време“, сподели в интервю за Радио Благоевград проф. Вучков и разказа интересни факти от впечатляващия житейски път на Никола Васев Наков от село Бобошево, станал игумен на Рилския манастир през вододелната 1944 година.

С неговото име са свързани изграждането на тютюневия склад в град Дупница, учредяването  на кооперацията „Св. Иван Рилски“ в Рилската Света обител, на манастирска дъскорезна фабрика „Вели лак“, на първата в България химическа фабрика, с окрупняването на манастирските земи и гори,  още редица важни и интересни начинания.

Игумен Калистрат  открито се противопоставя на  изравянето на гроба на  цар Борис през пролетта на 1946 година,  организира  мащабни чествания по повод 1000-годишнината от основаването на Рилския манастир. Той е  задържан на 29-и юли 1948 година, осъден е на 10 години строг тъмничен затвор, да плати 350 000 лева и е лишен  от граждански права за срок от 15 години. През 1951 година е изпратен да излежи присъдата в Шуменския окръжен затвор, през 1952-ра е помилван, но е заточен в Бачковския манастир. Там през 1959-та умира на 67 годишна възраст

Трябва да разказваме по един увлекателен образователен начин на младите хора и да обозначим по някакъв начин присъствието на този интересен човек. Например дядо Евлоги, който сега е игумен на Рилския манастир, има идея на родната къща на архимандрит Калистрат в Бобошево да бъде поставена паметна плоча.“,  сподели проф. Вучков и призова слушатели от  района на София, Бояна и Княжево, които имат някаква информация за Радка Доскова, съпругата на Калистрат – да я споделят, за да бъде изследването още по-пълно.

Цялото интервю на Росинка Проданова с проф. Веселин Вучков можете да чуете в звуковия файл – > 


За проф. Веселин Вучков

Проф. Веселин Вучков е преподавател  по наказателнопроцесуално право в Югозападния университет в Благоевград, в Нов български университет  и в Академията на МВР. Бил е народен представител, зам.-министър и министър на вътрешните работи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитрина Проданова и нейната "Книга антидепресант"

Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен..

публикувано на 04.10.24 в 16:10

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53