Британски специалисти предлагат да обучат кучета, които да могат успешно за откриват хора, заразени с коронавируса. Идеята е, четириногите да бъдат обучени за разпознават хора, които са с по-висока телесна температура, което е един от признаците на заболяването.
„Кучетата, не случайно са най-добрият приятел на човека и с тяхното поведение и заради това, че живеят с хората от толкова много години, става ясно, че те познават нашия организъм много по-добре от нас, самите. Може би знаете, че има обучени кучета, които са в състояние да откриват ракови клетки. Така че, аз наистина приветствам една такава инициатива, да се обучат кучета, които всъщност да показват, кой човек има висока температура, така че, това е напълно възможно да се случи. Друг е въпросът, че високата температура може да се дължи и на много други фактори, а има хора, при които заболяването протича напълно безсимптомно“ – уточни за Радио Благоевград д-р Марина Иванова, директор на Българския офис на Фондация „Четири лапи“.
Тя коментира и появилите се наскоро в медиите информации, че при домашна котка в Белгия и 4 – годишен тигър, отглеждан в зоопарка в Бронкс, Ню Йорк, е установено с наличието на коронавируса COVID-19.
„Все още не можем да кажем със сигурност, животните преносители ли са и боледуват ли точно от същия COVID-19, който разболява нас, хората. Единични са случаите известни досега. Например, при изследване на домашна котка в Белгия, която е собственост на стопанка болна от COVID-19, са открити частици от вируса в изпражненията на животинчето и в повърнатото стомашно съдържание. Но, това, дали е боледувало животното и дали е имало симптоми на заболяването, е малко трудно да се каже, защото то не е посетено от ветеринарен лекар, тъй като стопанката му е била в карантина. По-нататъшни изследвания ще потвърдят или ще отхвърлят тези предположения, защото има ли изградени веднъж антитела, това ще означава, че котката е боледувала от това заболяване. Докато, в другия случай, може да става въпрос за чисто механично пренасяне на заболяването и на вируса. Фондация „Четири лапи“ влезе в контакт с учените в Института в Лиеж, Белгия, които следят този случай и правят изследвания, за да знаем и ние, какво точно се е случило, защото животните също боледуват от коронавируси, но те са по-различни от COVID-19“ – допълни д-р Марина Иванова. Според нея, все още не е ясно, какъв е точно този вирус и дали заразява животните.
Тя коментира и случая с 4 - годишната тигрица Надя, отглеждана в зоопарка в Ню Йорк, която най-вероятно е била заразена от някой от гледачите, тъй като има установени случаи на заразени гледачи. Но и там трябва да мина известно време, за да се установи, дали става въпрос за пълно заразяване и как ще реагира самият организъм.
„Но трябва да е ясно, че от всички направени изследвания във всички организации и институти, категорично, на сто процента е доказано, че животните не могат да предават коронавируса COVID-19. Хората не трябва да се притесняват, това е на сто процента сигурно, че този вирус не може да се предаде от животното на човека. По принцип, по характеристика, този вирус не може да се пренася по животните. Той по изключение, по някакви извънредни обстоятелства, може да зарази някое животно или да предизвика някаква клиника, но от там нататък, той не може да се възпроизвежда, тоест, не може да зарази друг гостоприемник“ – категорична е д-р Марина Иванова.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Марина Иванова:
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..