Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Кр. Минкин: Дълбоката мозъчна стимулация значително подобрява състоянието на пациентите с Паркинсон

Доц. д-р Красимир Минкин

  11 април – Световен ден за борба с болестта Паркинсон

  Неврохирургът доц. д-р Красимир Минкин е ръководител на единствения екип у нас, който извършва дълбока мозъчна стимулация при лечението на Паркинсоновата болест. По повод Световния ден за борба с Паркинсон разговаряме с доц. Минкин за същността на дълбоката мозъчна стимулация, влиянието върху симптомите, пациентите, които са подходящи за прилагането на този метод.

  „Дълбоката мозъчна стимулация представлява променяне на мозъчната дейност с цел да нормализираме определена функция. Най-известното ѝ приложение наистина е при пациенти с Паркинсонова болест. За да онагледим ефекта от дълбоката мозъчна стимулация, най-лесно е да я сравним с пейсмейкърите за ритъмни нарушения на сърцето. Този пейсмейкър се слага в подкожието и е свързан с електроди със сърцето. Целта е да зададе такъв ритъм, че да предпази пациента от ритъмни нарушения. Ние правим същото с дълбоката мозъчна стимулация, но този път електродите завършват в мозъка и имат за цел да нормализират максимално мозъчната функция, която е нарушена при пациентите с Паркинсонова болест.“ – Това заяви в интервю за Радио Благоевград доц. д-р Красимир Минкин, неврохирург в УМБАЛ „Св. Ив. Рилски“. Той уточни, че този метод е най-подходящ в средната фаза на заболяването. Паркинсоновата болест може да бъде разделена на три етапа – начален етап, който трае от 5 до 10 години,  тогава лекарствата действат много добре. Повечето от пациентите водят нормален живот с малки дози лекарства. В средния етап дълбоката мозъчна стимулация е от изключително значение – тогава лекарствата не действат достатъчно. Те действат за малък период от денонощието, като в по-голямата част от деня пациентът е значително инвалидизиран от симптомите. „Тук ние може да се намесим с ДМС и да увеличим периода, през който пациентът се чувства значително по-добре в голяма част от денонощието. Третият етап от заболяването е най-тежък, т.нар. крайна фаза от развитието на Паркинсона, когато пациентът не може да става и има значителни нарушения в равновесието и мисленето. В тази крайна фаза е безсмислено да се прави ДМС. Целта на този метод е да върне пациента  към началото на заболяването, когато е имал много малко симптоми. Това успяваме да постигнем при около 90 процента от пациентите.“ – коментира доц. Минкин.

  Неврохирургът сподели, че нито едно от леченията, с които светът разполага, не променя хода на заболяването, т.е. не забавя Паркинсоновата болест. Правят се експерименти  с т.нар. променящи хода на заболяването лекарства, но още няма утвърдена молекула в световната практика. Нито лекарствата, нито дълбоката мозъчна стимулация, спират развитието на дегенеративните промени в мозъка, но значително подобряват състоянието и забавят с много години възникването на инвалидизация при пациента – състояние, в което той става зависим от обгрижващите го близки.

  От създаването на центъра през 2013 година,  до момента този метод е приложен при 60 пациенти. 30 пациенти са  оперирани преди реимбурсацията от НЗОК през 2019 година.  „Преди реимбурсацията имахме 30 пациенти, а само за една година още 30. Първата имплантация на стимулатор за Паркинсонова болест бе направена на 9 април 2013 година и ще отбележим 7 години от извършването на тази интервенция в България. През изминалите години имахме много малко пациенти поради това, че малка част от тях имаха възможност да си позволят 40 000 лева за устройството“.

  Доц. Красимир Минкин посочи, че  Паркинсоновата болест може да бъде контролирана – от 20, а при някои пациенти и до 30 – 40 години. Това, че има лечение с лекарства, а вече и с дълбока мозъчна стимулация, която се финансира от НЗОК, поставя България в челото на страните, които могат да полагат всички грижи за пациенти с Паркинсон. „В България има всичко, което има по света, като се разработват и нови молекули, които да променят хода на заболяването. За съжаление такива все още няма. Но и това, което постигаме е на световно ниво и трябва да бъде използвано от пациентите“.

Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с доц. д-р Красимир Минкин:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

За 7 месеца в село Бураново: Здравен пункт, социална кухня, интерес от чужди инвеститори

Инвеститори от Обединеното кралство искат да купят училището, пансиона и киносалона в малкото кочериновско село Бураново, където населението е 150 души. Англичаните разбрали за селото от  гурбетчии от Бураново. Искат да покрият стадиона с изкуствена трева, с осветление и сонди. Училището ще стане хотел, а пансионът – ресторант. Направило им..

публикувано на 12.07.24 в 12:53

Николета Иванова: Един творец, който черпи вдъхновение от природата в Раненци

Тя е млад творец от Варна, избрала да отгледа децата си в кюстендилското село Раненци, вместо в морската столица на България. Обича да шие дрехи от естествени материи, които оцветява с природни багрила. Превърнала е старата плевня в свое творческо ателие, където посреща гости и съмишленици. Николета Иванова създава фейсбук страница „Живите места в..

публикувано на 12.07.24 в 12:32

Ахмед Вранчев: ДПС ще се върне към нормалността, принципите и ценностите си

До късно снощи продължиха заседанията на общинските съвети на ДПС в знакови общини на Благоевградска област. Колективните органи по места са приели декларации в подкрепа на призива на почетния председател на партията Ахмед Доган.  Вчера преди обед народният представител Ахмед Вранчев депозира заявление в парламента, че напуска групата на..

публикувано на 12.07.24 в 11:13

Какви ще бъдат приоритетите на новата група в ЕП - "Европа на суверенните нации"

Евродепутатът от "Възраждане" Петър Волгин, който до скоро бе водещ на предаването "Политически Некоректно" по БНР, става говорител на нова парламентарна група - "Европа на суверенните нации".  Това стана ясно през седмицата от публикация на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов във Фейсбук.  Костадинов пише още, че 25 евродепутати от 8 държави..

публикувано на 12.07.24 в 11:09

“В сърцето на Граово” се събират животновъди и производители от цялата страна

В края на седмицата ще се проведе Шестото издание на Църногорския събор “В сърцето на Граово”. На поляните край манастира над брезнишкото село Гигинци ще бъде представена над 20-часова фолклорна програма. Предвидени са много изненади за гостите, срещи, ателиета, фермерски пазари, на които ще бъде показано всичко най-добро от труда на животновъдите..

публикувано на 11.07.24 в 10:31

Банско се справя с бездомните кучета с насърчаване на осиновяването

Перманентната кампания на Община Банско за осиновяване на бездомни кучета донесе радост в още едно семейство. Синът на сем. Дурчови вече си има четириног приятел, за когото обещава да се грижи сам и да го води навсякъде със себе си. Кампанията Осинови ме: БезДОМен или ДОМашен - ти решаваш! стартира в края на миналата година. „Три..

публикувано на 10.07.24 в 14:41

Цветанка Гаврилова: Мечтая България да бъде домакин на световен танцов конкурс

Мечтая България да бъде домакин на световен танцов конкурс. Имаме всички дадености за това – отношение към танцовото изкуство и много талантливи деца и млади хора. Страната ни показа изключително присъствие на Световната танцова купа в Прага, състезание, което си е извоювало славата на лятна танцова олимпиада. Това заяви д-р Цветанка Гаврилова,..

публикувано на 10.07.24 в 12:44