Във времето за образование на Радио Благоевград ви представяме добрите примери и успешното преодоляване на предизвикателствата, които поставя дистанционното обучение. От началото на тази учебна година Второ ОУ „Димитър Благоев“ в Благоевград е иновативно. Разбира се, има и предистория, подготовка и практика в интернет среда още преди ситуацията с пандемията, задълбочена работа с родителите, които се оказват и много добри, ангажирани партньори в този процес. Това споделя директорът на училището Милена Ковачева.
„Това беше предизвикателство за цялата образователна система, но ние бяхме изключително подготвени за този момент. От тази учебна година сме иновативно училище и иновациите са точно в тази област – проектно базирано обучение и използване на Microsoft Office 365 както за преподаване, така и за уеб базирано изпитване. Всички ученици от прогимназиален етап вече имаха акаунти, създадени още преди две, три години. Колегите използват Office365 за изпитване. Всички имат служебни пощи, така че ние от три, четири години се подготвяме точно в тази насока за проектно базирано обучение, преподаване и изпитване през Microsoft Office Teams. Единственото, което направихме в този случай, е че създадохме акаунти и за малките ученици. Тук имаше малко повече затруднения, защото изключително много разчитахме и ангажирахме родителите. Но бяхме подготвени и специално в прогимназиален етап още от първия учебен ден се провежда, мисля, качествено обучение. Вече втората и третата седмица включихме децата от първи и втори клас, за трети и четвърти създадохме акаунти за един уикенд, събота и неделя. Мога да кажа, че при нас нещата вървят чудесно. Включили сме и родителите в учебния процес. Тези иновативни практики, които успяхме да създадем и внедрим преди това, всъщност не наложи големи промени в организацията и провеждането на цялостния учебно-възпитателен процес.“ – каза още директорът на училището Милена Ковачева. Тя наблегна и на подготовката на седмокласниците в предстоящото НВО.
Повече подробности в звуковия файл:
Началният учител Виолина Стойнева бе категорична, че „работата в реална класна стая е много по-приятна, много по-ефикасна, много по-приемлива, особено за малките деца. За големи ученици, за студенти, дистанционното обучение е добър вариант, но за малките живата връзка е това, което е необходимо.“ Препоръките към колегите: „С обичта, с която работят с децата в клас, да продължат да работят и в тази дистанция. Децата да усещат подкрепата на своя учител, да усещат обичта, да усещат желанието на учителя да помогне, да бъдат търпеливи и обичащи. Всичко ще се преодолее! Желанието на всички учители е да покажат най-доброто от себе си и да бъдат подкрепа на своите деца и семействата им. Да продължат да работят с любовта, с която са избрали призваната си професия.“
Повече подробности в звуковия файл:
Първокласничката Магдалена Стойчева разказа как преминава един учебен ден, сподели какво учат и как, прочете от читанката кратко разказче за Великден и пожела на всички да са здрави и скоро да се видят.
Повече подробности в звуковия файл:
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..