Великден е смятан за най-големия християнски празник. Възкресение Христово отразява в най-пълен вид християнската догма, а именно – вярата във възкресението на праведниците в един по-хубав свят.
На този празник християнската религия чества връщането на Исус Христос към живота на третия ден, след като е разпънат на кръста и погребан.
В българската народна култура народните вярвания осмислят всеки религиозен празник по един много естествен начин, обяснява доц. д-р Петя Банкова, етнолог в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.
„Подвигът на Спасителя не е само спасение за човечеството, а за целия свят. На Великден светът излиза от мрака, студа, от зимата и тръгва към светлината, пролетта и възраждащата се природа. Във Великден виждаме всички моменти от нашето битие - поглед към нашите покойни близки, защото на такива светли празници е добре да се обърнем с памет и доброта към тях, поглед към младите, към тези, на които им предстои да създадат семейство, да увеличат рода и разбира се поглед навътре към себе си.“, казва доцент Банкова.
„Този Великден е по-различен за всички хора. Сполетяла ни е беда и това изисква от нас някакво определено поведение, това за добро или лошо изисква да се вгледаме в себе си, да се смирим и да погледнем на Великден, като едно събитие, което изисква от нас да си припомним ценностите, които празникът носи.“
„Една от първите ценности, на която учи традицията е да бъдем щедри, да бъдем дарители. Не случайно, когато се преброяват боядисаните яйца, основен символ на празника, броят се за всички в семейството и рода, за съседите, но се оставят и за всеки непознат, за скитника, за бедните... Прието е, че на Възкресение Христово трябва да бъдем щедри не само към най-близките, а да отворим сърцата си и за околните. Христовата вяра е любов към ближния. Нека този Великден да дарим! Да дарим усмивка, да дарим яйце, да дарим надежда!“ – Това послание отправя доц. д-р Петя Банкова, етнолог в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН и пожелава „Светли празнични дни!“.
Нова услуга за плащане на местните данъци и такси заработи в Петрич. С него се осигурява бърз и лесен достъп до информация и възможност за плащания от всяко място, по всяко време. „Това е нова разработка на софтуер за местни данъци и такси, който е държавен софтуер. Той е безплатен за общините. Този терминал дава възможност на гражданите,..
Обновената Директива на ЕС за енергийна ефективност предлага въвеждането на редица мерки, за да се ускори процесът по увеличаване на енергийната ефективност. Особено внимание се обръща на принципа „първо енергийна ефективност“. В тази връзка, това към което е насочило усилията си екологичното сдружение „За Земята“, е готовността за..
Тайланд е една от най-атрактивните туристически дестинации в света, популярна е и сред нас българите. Годишно приема 12 милиона туристи, страната е една от най-бързо развиващите се не само в Югоизточна Азия, но и в света. „ Най-добрата новина е, че вече не е необходима виза . Кацвайки на летището в Тайланд, просто минаваш паспортен контрол..
Един ден ще прелетя над езерото. За последно… Да се огледам… Същата съм - Неразумница. Ще се посуетя по върховете, ще залича стъпките. С пригладени коси ще си оставя всички фиби в езерото. Няма да изчаквам, ще летя. Колко съм изморена… Рано е да заспя. Ще те потърся, да изпием по един горски чай, преди да си тръгна. Както някога. Ще те..
Процентът на преждевременните раждания у нас е над 12, сочат данните на НЗОК за 2023 година. За поредна година той остава по- висок от средния процент за европейските държави, който е под 8 на сто. А в някои градове превишава значително дори този и без това висок дял. Това означава, че недоносените бебета представляват най-голямата група пациенти..
За себе си Алеона де Кама казва: Аз съм едно момиче, което следва мечтите си. А момичетата с мечти се превръщат в жени с визия. Така и все още не знам дали вече мога да се нарека жена или все още съм момичето с мечтите, а може би сменям тези роли постоянно и така ще продължи до края. Алеона де Кама, както безброй читатели я знаят, или просто..
Има неотчетени преференции при изборите за Народно събрание - това е един от изводите при проверките, които правят представителите на Демократичния център в момента. Само в някои от избирателните райони, включително и в Благоевградския избирателен район неотчетените преференции са 11 905 броя. Повече от 800 са в Благоевградския избирателен район...