Летният туристически сезон в България може да бъде спасен, ако се спазват всички противоепидемични мерки и всеки е отговорен както за собственото си здраве, така и за това на околните. Прогнозата направи в ефира на Радио Благоевград доц. Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма.
„Можем за говорим за туристическо лято, тъй като животът продължава. Въпреки, заплахата от коронавируса, виждаме, че хората се научиха да спазват основните изисквания, а те са – да си мият ръцете, да не се пипат по лицето и да спазват социална дистанция, това е ключовото в ситуацията, в която се намираме в момента“ - категоричен е доц. Драганов, според когото, така може да бъде спасен не само туристическият бизнес, а и другите бизнеси, тъй като тази ситуация ще продължи поне две – три години, докато се намери ваксина или лекарство.
По думите на експерта и сега в България работят около 5 300 места за настаняване – хотели, къщи за гости и други. Оттук нататък ще се разреши поетапно отварянето на ресторантите и питейните заведения, както и на ресторантите, които вече работят при определени условия в Далечния Изток. Ако се спазват всички противоепидемични изисквания, туристическият бизнес може да работи нормално и в тези условия.
Според доц. Румен Драганов, не е невъзможно даден туристически обект да работи дори и под карантина, ако някой от туристите бъде установен с наличието на COVID – 19.
„Всичко обаче, трябва да бъде описано в политиката на хотела. Трябва да се съобразяваме с няколко неща – едното са препоръките на Световната здравна организация, второ нещо са препоръките на Европейския съюз, третото нещо са препоръките на националните здравни власти, а малките хотелчета и обекти, трябва си изработят вътрешни политики за работа“ – допълни доц. Драганов.
Той уточни, че ако се установи карантиниран в даден туристически обект, от Института препоръчват още от сега да се обяви цената за пакет „карантина“.
„Тоест, всеки един от хотелите трябва да обяви, че в условия на наложена карантина на туристическия обект, цената за 14 – дневен престой е еди колко си, тя няма да бъде като на рецепция, а ще бъде с някакво намаление – 30%, 50 % или 80%. Но, трябва да бъде ясно на туристите, какво се случва с тях. Всеки, който е поел този риск, трябва да бъде с нагласата, че може да остане 14 дни. Може да бъде обявен цял пакет“ „карантина“, който е 14 – дневен и да включва всичко необходимо за този период“ – допълни доц. Румен Драганов, според когото, конкуренцията ще бъде един от факторите за оцеляване в тази ситуация. Много важно е и отношението към персонала, който е на първа линия като лекарите.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Румен Драгнов:
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..