Летният туристически сезон в България може да бъде спасен, ако се спазват всички противоепидемични мерки и всеки е отговорен както за собственото си здраве, така и за това на околните. Прогнозата направи в ефира на Радио Благоевград доц. Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма.
„Можем за говорим за туристическо лято, тъй като животът продължава. Въпреки, заплахата от коронавируса, виждаме, че хората се научиха да спазват основните изисквания, а те са – да си мият ръцете, да не се пипат по лицето и да спазват социална дистанция, това е ключовото в ситуацията, в която се намираме в момента“ - категоричен е доц. Драганов, според когото, така може да бъде спасен не само туристическият бизнес, а и другите бизнеси, тъй като тази ситуация ще продължи поне две – три години, докато се намери ваксина или лекарство.
По думите на експерта и сега в България работят около 5 300 места за настаняване – хотели, къщи за гости и други. Оттук нататък ще се разреши поетапно отварянето на ресторантите и питейните заведения, както и на ресторантите, които вече работят при определени условия в Далечния Изток. Ако се спазват всички противоепидемични изисквания, туристическият бизнес може да работи нормално и в тези условия.
Според доц. Румен Драганов, не е невъзможно даден туристически обект да работи дори и под карантина, ако някой от туристите бъде установен с наличието на COVID – 19.
„Всичко обаче, трябва да бъде описано в политиката на хотела. Трябва да се съобразяваме с няколко неща – едното са препоръките на Световната здравна организация, второ нещо са препоръките на Европейския съюз, третото нещо са препоръките на националните здравни власти, а малките хотелчета и обекти, трябва си изработят вътрешни политики за работа“ – допълни доц. Драганов.
Той уточни, че ако се установи карантиниран в даден туристически обект, от Института препоръчват още от сега да се обяви цената за пакет „карантина“.
„Тоест, всеки един от хотелите трябва да обяви, че в условия на наложена карантина на туристическия обект, цената за 14 – дневен престой е еди колко си, тя няма да бъде като на рецепция, а ще бъде с някакво намаление – 30%, 50 % или 80%. Но, трябва да бъде ясно на туристите, какво се случва с тях. Всеки, който е поел този риск, трябва да бъде с нагласата, че може да остане 14 дни. Може да бъде обявен цял пакет“ „карантина“, който е 14 – дневен и да включва всичко необходимо за този период“ – допълни доц. Румен Драганов, според когото, конкуренцията ще бъде един от факторите за оцеляване в тази ситуация. Много важно е и отношението към персонала, който е на първа линия като лекарите.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Румен Драгнов:
Много хора имат илюзията, че вече са проведени някакви разговори между Доналд Тръмп и Русия и че сега той само трябва да дойде на власт, за да бъдат приведени в действия. Това не е така. Не че на Тръмп не му се иска да проведе тези преговори предварително, но има доста горчив опит от това, което се опита да направи предния път преди да спечели, когато..
„ Първата ми и най-важна задача, когато встъпих в длъжността и. д. председател на СЕМ беше да направя множество срещи с регионални журналисти. Бях в Габрово, Стара Загора, видях се с колеги от цялата страна “, сподели в интервю за Радио Благоевград д-р Симона Велева, и.д. председател на Съвета за електронни медии. Тя подчерта, че „..
В забързаното ни ежедневие традиционните занаяти често остават на заден план, но за много хора те са източник на вдъхновение, спокойствие и връзка с корените. В Благоевград една инициатива си поставя за цел да възроди и съхрани изкуството на плетенето, като обедини всички, които носят тази нишка в сърцето си. Александрина Пандурска, позната с..
След проведените вчера първи консултации при президента Румен Радев, политологът Георги Киряков коментира в интервю за Радио Благоевград, че шансовете за съставяне на редовно правителство остават ниски на база досегашните политически заявки. Въпреки това, според него, общественото недоволство от поредните предсрочни избори и натискът за стабилно..
Осигурени са средства за възстановяването на водопровода „Таушаница“. Той е изграден през 80-те години на миналия век и е трябвало да осигурява допълнително водоснабдяването на Дупница. Тогава има една от поредните водни кризи в общинския център. Водопроводът чрез дюкер снабдява Дупница с вода от язовир „Дяково“. През годините той е изоставен. Това..
Декември – месец, носещ смирение, месец, правещ всичко около нас някак по-добро, по-светло, месец, в който обичта и чудесата се усещат във въздуха. Традиционно това е и месецът, в който се реализират най-силните благотворителни кампании, защото в това време от годината хората някак са отворили повече сърцата си. Тази година, за пореден път,..
Традиционното коледно пътуване с Родопската теснолинейка тази година ще бъде на 22 декември – съобщи за Радио Благоевград организаторът Кристиян Ваклинов, създател и председател на сдружението „Родопската теснолинейка“. Въпреки огромния интерес, ще има само един коледен влак, защото е „ изключително физическо и психически изморително да се..