Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Агнешкото ще става все по-търсено в България и в Европа

„Гергьовден е свят празник на животновъдите и овцевъдите, на имениците и на всички, които го почитат, така че ги поздравявам. Но, покрай всеки празник, сме свикнали да си казваме и болките, така че искам да ви кажа, че ние овцевъдите, а и животновъдите, както и всички в държавата, стискаме зъби и предлагаме едно агнешко с прекрасни вкусови качества и особено сега за 6 – ти май, вярвам, че всяко българско семейство ще съумее да осигури, поне малко количество агнешко за празника, както повелява традицията. Така че, ще има овцевъди, овцевъдството ще пребъде, въпреки че сме на 8 място в Европа по производство на агнешко месо, агнешкото не достига и то ще бъде все по-търсено“ – коментира за Радио Благоевград инж. Бисер Чилингиров, овцевъд и бивш председател на Националната овцевъдна асоциация.

Според него, българското агнешко месо вече се изчерпва. Тази година, поради извънредното положение, бе разрешено още по Великден да се продава агнешко директно от фермата, което е много добра мярка за животновъдите, които така могат да подобрят финансовото си състояние.

„Спекула с цената има, но това е така всяка година по празниците“ - категоричен е животновъдът. По думите му,  в големите вериги магазини продължава да се продава гръцко замразено агнешко, което не е редно. Истинското, качествено, българско агнешко месо можем да познаем по цвета, по свежестта и по синия печат.

„Нека купуваме всичко българско, не само месо, а и плодове и зеленчуци“ – призова инж. Бисер Чилингиров.

Той коментира, че в момента се наблюдава сътресение и в животновъдния сектор, но нека специалистите анализират, как се отразява пандемията на фермерите.

„Получихме подпомагане в размер на 3,5 милиона лева, за което сме благодарни, но ако можех, аз бих разпределил тези средства да отидат не при кланиците, аз при животновъдите, защото кланицата винаги може да си намери пазар, а при животновъда това е по-трудно. Винаги преди празник се извиват ръцете на животновъдите, а не бива да бъде така. Защото, бих казал, че агнешкото и ярешкото са като конвертируема валута, тоест с цената на злато, макар млякото да е бяло злато“ – допълни още животновъда.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Бисер Чилингиров:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Доц. Арабаджиев: Имуноонкологията е възможност за успешно лечение на туморни заболявания

Преди броени дни Благоевград бе домакин на Лятно училище за онколози и имунолози. В залата на Американския университет най-утвърдените родни специалисти предадоха опит и знания на своите млади колеги. На форума лекарите обсъждаха последните актуалните теми от имуноонкологията, която през последните години дава все по-голяма надежда за успешно..

публикувано на 31.07.24 в 16:20

Петричкото село Ключ очаква много гости на събора

От незапомнени времена в петричкото село Ключ ежегодно се провежда традиционният събор, посветен на празника Илинден. Това е едно от най-големите и многолюдни събития в населеното място, което се почита както от местните хора, така и от много гости. „Отдавна, дедите и прадедите ни са решили на 2 август да бъде събора, когато по стар стил..

публикувано на 30.07.24 в 10:17

НУ „Яне Сандански“ в Разлог продължава с иновациите

От новата учебна година началното училище „Яне Сандански“ в Разлог ще продължи да въвежда иновации в образователния процес. Училището е иновативно още от откриването на първата процедура и вече седем години работи в посока позитивно образование и развитие на характера.  „Тази година отново кандидатствахме  и сме одобрени от МОН с иновацията..

публикувано на 30.07.24 в 10:11

„Природа в наследство“ в РИМ - Благоевград

„Природа в наследство“ е проект на Регионалния исторически музей в Благоевград, който показва различните животински видове  и растения от отдел „Природа“ в пресъздадената обновена естествена среда. Това е първият ремонт и обновяване на експозицията, която е открита преди 40 години. „Биологичното разнообразие в Югозападна България наистина е..

публикувано на 29.07.24 в 15:59

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на..

публикувано на 29.07.24 в 14:15

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30

Иван Христанов: Липсва превенция при борбата с горските пожари

Темата за горските пожари и реакцията на държавата и институциите, бе сред водещите акценти в предаването “Събуди деня”.  Иван Христанов, бивш зам.-министър на земеделието и лидер на ПП “Единение” коментира тежката кризисна ситуация с пожарите в страната.  „Почвите бяха сухи още в началото на годината. Водозапасеността беше ниска. Нямаше снежна..

публикувано на 24.07.24 в 11:24