Приемът на онлайн заявления започва на 8 май т.г.
Всеки работен петък от седмицата кандидат-студентите могат да полагат изпити по предметите Български език, История на България, География на България, Математика, Биология и Английски език. Това съобщи за Радио Благоевград доц. д-р Ицка Дерижан, зам.-ректор „Образователни дейности“ във висшето училище.
Тя допълни, че изпитите започват от 14 часа и са с продължителност 60 минути. Само за изпита по Математика е предвидено повече време.
„Има една особеност. Необходимо е кандидат-студентите да подадат заявка за изпит в електронната система за онлайн регистрация на университета. За тази цел те трябва да посетят сайта, където има рубрика „Кандидатстудентска кампания“. Там е активна самата система за подаване на онлайн регистрационни документи. Кандидат-студентите трябва да имат регистрация с валидни лични данни и валиден адрес на електронна поща, на който ще се изпращат съобщения от университета. Влизайки в системата, кандидат-студентът трябва да маркира изпитът или изпитите, на които желае да се яви. Системата автоматично изчислява дължимата такса и генерира платежно нареждане. Таксата е 30 лв. за един конкурсен изпит. Веднага след осчетоводяването на таксата, в рамките на ден, до два работни дни след внасянето на сумата в банката, тя влиза в университета, а кандидат-студентът получава обратен имейл с код и парола. С тях той влиза в системата и полага онлайн изпит“ – обясни процедурата доц. Дерижан.
Тя сподели, че може да има и частни случаи (подробностите в звуковия файл). Доц. Дерижан допълни, че при възможност, най-вероятно през юли месец, ще се проведат и традиционните кандидатстудентски изпити на хартиен носител.
„Нека всички кандидат-студенти бъдат спокойни. Ще направим всичко възможно те да се чувстват комфортно по време на онлайн изпитите и нека опитат своите възможности и предпочитания.“
Още подробности в звуковия файл -->
Информация за кандидатстудентската кампания можете да намерите на сайта на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..