Преди седмица Военномедицинска академия разкри безплатна телефонна линия за психологическа помощ в условията на Covid-19. На телефон 02/92 26 190 специалисти от Клиниката по психиатрия на ВМА дават консултации на граждани, които изпитват страх, тревога, безсъние, свързани с пандемията от Covid-19. Доц. д-р Данчо Дилков, началник на Клиниката по психиатрия и военна психология във ВМА обобщи телефонните обаждания на гражданите от страната за здравния час на Радио Благоевград-БНР.
„Средно между 35-40 обаждания имаме на ден, проблемите са най-разнообразни като изява на симптоми, но основно причината е страхът от пандемията с Covid-19. Най-често оплакванията, които разкриват нашите пациенти са от най-обикновения страх, който в определени моменти се засилва и се стига до много екцесивен страх, както и тревожност, която е свързана най-вече със заразяване, поради охлабване на мерките, особено през последните 2-3 дни. Страхът прераства и в тревога, която на моменти стига до паника. Панически атаки, които са с най-различна продължителност – от няколко минути до 20-30 минути.“ – каза доц. Дилков. Той посочи, че преимуществено се обаждат по-възрастни пациенти – над 55 години, които имат придружаващи заболявания – сърдечно-съдова система, диабет, пациенти с пейстмейкъри, които са в рисковата група и се притесняват от евентуален контакт с коронавируса. Другата категория пациенти, които са потърсили връзка със специалисти на телефона за психологическа помощ са с предшестващи тревожни или депресивни състояния. Имат влошаване на симптомите, независимо от това, че продължават да се лекуват и са наблюдавани от своите психиатри.
Военномедицинска академия разшири психологическата помощ, разкрита е и възможност за комуникация чрез платформите VIBER и SKYPE. „Ние дадохме възможност да се провеждат и консултации онлайн от различни платформи с цел да бъдем по-достъпни колкото се може по-голяма част от българското население. Това ще даде възможност на по-младите хора, които имат нужда от нашата помощ да се свържат с нас, защото те са на „ти“ с тези технологии и ги използват в общуването си. Затова разчитаме, че по този начин едновременно с телефонните консултации да провеждаме и онлайн консултации. Това естествено изисква и по-голям наш ресурс“ – уточни доц. Данчо Дилков и съобщи, че консултациите ще се провеждат всеки работен ден от 9:00 до 14:00 часа, а от тях могат да се възползват както пациентите, настанени в отделенията за COVID-19 в цялата страна, така и тези, намиращи се на домашно лечение.
Когато случаите са по-сериозни лекарите препоръчват и среща на живо с пациентите. „Около 1/5 от гражданите, които се обаждат на телефона за психологическа помощ на ВМА имат нужда от консултация лице в лице, тъй като става въпрос за проблеми, които не са за първи път и изискват психиатрична оценка, както и медикаментозно лечение. Тези хора съветваме да се обърнат към психиатрите най-близо до тях“.
Повече от гражданите, потърсили психологическа помощ са от отдалечени и малки населени места, където няма психиатър. Най-малко са от София.
„Като цяло психичното здраве на българите е устойчиво. Това може би е свързано с нелекия живот в десетилетията и известната несигурност, която кара хората да се мобилизират, да ангажират съзнанието си сериозно. За да оцелеят, да се развиват. Българският народ е адаптивен. Когато има яснота и добре формулирана цел и правила, тогава всичко върви по-гладно и канализирано – това каза в заключение доц. д-р Данчо Дилков, началник на Клиниката по психиатрия и военна психология във ВМА и отправи апел: „Ако човек усеща, че има проблем, макар и епизодично, да потърси помощ от компетентен психолог, психиатър, дори и от личния лекар, който би могъл да прецени отделни прояви и да го насочи към правилната посока“
Интервю на Лалка Радкова с доц. д-р Данчо Дилков можете да чуете в звуковия файл – >
В изложбата „Електрониката в Благоевградска област“ ще бъдат представени изделия на над 20 фирми, работили и работещи в областта на електрониката, радиотехниката и съобщителната техника от 60-те години на миналия век до днес. Подготвя се каталог с пълните технически параметри на представените образци. Представители на академичния екип на..
Телевизионен екип от Сингапур гостува в Рибново и снима филм за местните традиции. За гостите от далечна Азия разказа в ефира на Радио Благоевград преподавателят Ибрахим Кадриев, който популяризира родния край във фейсбук групата „Рибново-традиции от векове“. „Аз съм нещо като местната медия, която снима всичко случващо се в Рибново. Идеята ми е да..
В община Бобошево са били изненадани от писмото от Агенцията за бежанците при Министерския съвет, в което се предлага в бившето училище в село Сопово след ремонт да се настанят 15 момчета до 18 години от Сирия. Средствата за ремонта да се осигурят от Агенцията. Жителите на общината, която неслучайно наричаме Българския Ерусалим, категорично не..
Високите цени в началото на годината продължават да бъдат икономически проблем, но според икономиста Румен Гълъбинов страната ни върви в правилната посока. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че през последните години наблюдаваме постоянна надпревара между ръста на доходите – заплати и пенсии – и цените. Макар инфлацията да е значително..
Пътищата в община Кюстендил са проходими при зимни условия. Тази сутрин и там отново валя сняг. Основните пътни артерии са обработени и са на асфалт, обработват се и страничните улици в града. Четвъртокласната пътна мрежа се обслужва по договор. Засега, няма сигнали за бедстващи хора, няма и абонати без електрозахранване, няма откъснати от света..
На 11 януари Радио Благоевград се поклони пред приноса на Свобода Бъчварова в българската култура чрез излъчването на архивен запис от интервюто на Николай Ангелов с нея, записано през 2005 г. в Рио де Жанейро. Чухме и разговора на Валентин Дишев с дъщерята на писателката. Предлагаме ви да изслушате и двата разговора - размислите на две изключителни..
Доста работа в община Гърмен бе свършена през миналата година. Бяха подготвени много проекти, отнасящи се до решаване на проблеми във всички населени места в общината. Те се отнасят и до състоянието на инфраструктурата. Нещо, което бе подценявано през последните години – това сподели в интервю за Радио Благоевград кметът на община Гърмен Феим..