Броят на безработните на нетна база вследствие на здравната криза надхвърли 100,000 души (това беше бариерата, която трябваше да определени доколко е адекватна реакцията на държавата при справянето с кризата – за сравнение в съседна Сърбия броят на загубилите работа вследствие на COVID-19 е по-малко от 7000 души, а процентът на безработица надхвърли 10%.
Тези показатели обаче продължават да растат. Освен мярката 60/40 (или 38/62, както я определят от АИКБ), към която има минимален интерес, всички останали мерки или не са започнали изобщо да действат (към момента няма нито един отпуснат кредит), или създават повече проблеми, отколкото решават (напрежението сред медицинските работници относно възнаграждението от 1000 лв., което се прави произволно и субективно и засяга минимална част от медиците, участващи в борбата с COVID 19).
Същевременно прогнозата на МФ за спад на икономиката е 3% при безработица от едва 6.2%. Няма прогноза на уважаваща се институция в света, която да оценява толкова оптимистично спада на българската икономика. Дори според последната прогноза на ЕК от 6 май, очакваният спад на БВП на България е 7.2% при 7% безработица и 2.8% бюджетен дефицит (последното продължава да бъде прекалено оптимистично, но може и да се сбъдне при ограничените мерки за подкрепа).
От страните извън еврозоната, само прогнозата за Хърватия (-9.1%) е по-негативна, а от всички бивши социалистически страни в Европейския съюз, освен Хърватия само Литва е с по-голям очакван спад (-7.9%). Де факто основните сценарии са за спад от 7-8%. Тези данни са едни от най-лошите в ЕС и подсказват, че България е на път за пореден път да се провали с мерките си по отношение овладяване на криза в последните 10 години. Сега обаче подобен провал ще има много по-дългосрочни последици, защото ще лиши страната от капацитет и възможности да се състезава с останалите държави на световната конкурентна сцена в резултат на процесите на промяна на глобалните вериги за доставки и масовото навлизане на дигиталните технологии в икономическия живот. Това засега са само прогнози на икономисти – подчерта в интервюто на Иван Лазов икономистът Юлиян Войнов.
Чуйте в звуковия файл интервюто на Иван Лазов с Илиян Войнов:
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..