С креативни и съобразени с извънредното положение инициативи, Народно читалище „Св. Св. Кирил и Методий – 1926“ в Сатовча, отбелязва Деня на библиотекаряи приближаващия 24-ти май – Ден на славянската писменост и култура. По идея на читалищния библиотекар Анна Начева,бе инициирано онлайн представяне на най-видните хора-творци на Сатовча, такива, каквито местните ги помнят. На Фейсбук страницата на библиотеката ще бъдат публикувани статии за живота и делото на видните творци и бележити личности на Сатовча.
“Ние сме длъжници на хората на Сатовча и техните потомци, но правим всичко възможно да не секва този дух в нашето Читалище, в нашата културна общност и точно затова ми дойде идеята, защото най-малкото, аз съм от дълги години в Читалището и познавам лично всички хора, които представяме, с изключение на Петър Селяшки. Изказвам лични впечатления и мисля, че това е най-ценното“ – коментира за Радио Благоевград читалищният библиотекар Анна Начева.
Инициативата започна още на 8 май, когато на Фейсбук страницата на Библиотека Сатовча, бе публикувана информация за първия местен творец – Иван Костадинов Попов - дългогодишен учител, краевед,историк и родолюбец, от чието рождение, на тази дата, се навършиха 93 години.
Следващата известна личност, която ще бъде почетена в онлайн инициативата, е Петър Селяшки, на който през 2017 година са чествани 100 години от рождението.
Другата известна личност, която ще бъде почетена с информация, е Илия Терзиев, дългогодишен учител по музика и музиковед, създател на Групата за високо пеене в Сатовча.
Ще бъде разказана историята на живота и творчеството на Иван Белев, дългогодишен читалищен деятел, който създава и поддържа дълго време театрална трупа към Читалището в Сатовча.
Не на последно място, ще бъде представен и Лъчезар Селяшки, наш съвременник.
„Тук има една изненада, той е човекът, който е редактирал книгата на Иван Терзиев „Народни песни от Долен и Сатовча“, та той издаде една книга „Песни на високо от Долен и Сатовча“, където има приложен диск с песни, едно уникално издание, за което също ще бъде разказано“ – уточни още Анна Начева.
Тя допълни, че всеки, който иска да се включи в инициативата, може да коментира, споделя или допълва информацията, която ще бъде споделена за известните личности на Сатовча.
„Това е целта, чрез тази дълбока диря в нашето пребогато родопско краезнание, да не позволим никога да се загуби този пламък на родолюбието, запален от нашите творци“ – допълни още Анна Нечева.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Анна Начева:
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..