Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За лятната ваканция след двумесечен престой вкъщи

Отпадането на извънредното положение (поне засега) накара някои от нас да започнат планиране на лятната ваканция. На други пък им се струва, че все още е неуместно да правим такива ходове, предвид сложната пандемична обстановка в света. Държавните структури обещават да използват непопулярни мерки за привличането на туристи в различни обекти и курортни центрове, както и подкрепа за туристическия бранш. А съседни балкански държави стартираха рекламните си кампании предвид очакваното начало на летния сезон.

Доколко сме склонни да отидем някъде на почивка; и съществува ли разбираем страх от неизвестното в тази посока?!

„Накрая всичко ще бъде наред. Ако не е наред, значи не е дошъл краят“ – тези мисли на великия Джон Ленън спокойно могат да определят днешния неясен период, през който преминаваме. Въпреки всичко обаче, след като посрещнахме т.нар.свобода на 13 май, при отмяната на извънредното положение, вече започваме да мислим и за нейното уплътняване. А традиционно през май планираме лятната си почивка. Доколко обаче е разумно да мислим в тази посока ни казва фрау Лазарофф. Тя е от Германия, но от два месеца, заедно с българския си съпруг, е „на котва“ в Благоевград. Според нея трябва да заложим на „всичко българско и родно“. И да демонстрираме регионален патриотизъм.

Иван пък 20 години е бродил през руските степи. Работил е какво ли не, преди в края на миналата година да се прибере у дома. И има конкретно тълкувание на максимата „лятна почивка“. Той е категоричен, че когато човек има пари в джоба и е психически спокоен, всеки ден е разтоварващ.

Младите българи също са с различно и нестандартно мнение относно възможностите да се почива у нас или в чужбина. И за двойните стандарти също. Необяснимо е за двама от тях, защо чужденците могат да идват да почиват у нас, а ние да влизаме в двуседмична карантина при завръщането си от ваканция в странство.

Дали в къщи за гости или в големи хотелски комплекси – това пък е основният въпрос, който провокира онези от нас, които имат смелост да се смесят с различна тълпа. Основното изискване е свързано с хигиената и сигурността при пребиваване в базите.

Иначе като цяло настроението за ваканция не ни е напуснало, въпреки принудителния двумесечен престой вкъщи. Защото, както е казал мъдрият Джон Ленън: „Накрая всичко ще бъде наред. Ако не е така, значи не е дошъл краят."

Чуйте в звуковия файл репортажа на Бойка Браткова:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Малки журналисти на гости на Радио Благоевград

Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:56

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55