Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нина Ковачева: Очаквам да има един голям тласък на нова вълна в изкуството...

    Нина Ковачева е художник авангардист, която работи предимно в областта на видеоарта и несъмнено е от личностите с по-дълги биографии, награди и изложби.  Тя живее и работи в Париж от 1995 г., но прекарва и доста време в България.

    Казва, че за нея е важно разширяването на териториите – духовно и физически, също и че обича промените, които я карат да вижда нещата под нов ъгъл и с нови очи. По този начин обяснява и използването на различни техники и материали в индивидуалните си творби. Това, разбира се, е валидно и за процеса по създаването на общите им проекти с Валентин Стефанов, неин творчески и житейски партньор, резултат на което са прочутите им видеоинсталации в цял свят. Припомняме, че двамата са сред първите в Париж, които проектират видеоарт върху архитектурни фасади. Използват повтарящи се движения, като тяхната безкрайност провокира публиката към размисъл, кадрите им носят психологически смисъл. Носители са на наградата на ЮНЕСКО през 2002-ра за принос в развитието на съвременното изкуство.

    Дори на фона на настоящата вирусна пандемия, Нина Ковачева успя да стигне до публиката по много свой и въздействащ начин с онлайн изложбата „От възвишеното до нелепото“, която столичната галерия „Структура” представя от 5 май до 10 юни.

    „Героите в рисунките на Нина Ковачева от 2020 г.” – е написала в анонса кураторът Мария Василева – „са привидно невинни – деца, комиксови любимци, познати типажи от фантастични филми, всички заети с обикновени занимания и игри. Рисунките обаче са изпълнени с глобална тревога. Драматизмът и емоциите далеч надхвърлят малкия размер на листа – 29 x 39 cм. Героите са инструмент за изразяване на дълбоки чувства и вълнения. Детската невинност е призмата, през която страховете на днешния ден стават още по-очевидни.“

        В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ на Радио Благоевград с Нина Ковачева:

    Изкуствоведът Лоран Хеги пише по повод самостоятелната изложба на авторката в Музея за модерно и съвременно изкуство в Сент Етиен, Франция: „Рисунките на Нина Ковачева изглеждат съблазнителни и объркващи, чувствени и игриви, безгрижни и крайно сериозни, оскъдни и едновременно плътно препълнени със смисъл. С изумителна лекота художничката съчетава различни мотиви и конотации, интимности, спомени и цитати, като по този начин създава визуален свят, който е едновременно еклектичен и хармоничен. Неговата безпогрешна съгласуваност произтича от специфичния, живописен разказ, който явно демонизира детската, наивна невинност и ескалира смущаващата и дестабилизираща неяснота на изобразените сцени до абсурд, като по този начин стимулира една почти неудобна интензивност на възприятието. Без предупреждение, объркващо и плашещо, на пръв поглед игривият разказ неочаквано се превръща в злонамереност, жестокост и насилие, без преход или обяснение и без по-широка контекстуализация. Тази постоянна трансформация на съдържанието и психологията на различните фигури и предмети обогатява визуалния свят на Нина Ковачева и нарушава удобните, лесни, банални и клиширани идеи за добро и зло, за добре познати ситуации и за невероятни събития.“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10

Любомира Димитрова: Провокирайте късмета си с хармония в себе си

В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..

публикувано на 31.12.24 в 14:59

Николай Петков: Изпращаме най-горещата година и първата над прага от 1.5 °C

2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата -  сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..

публикувано на 29.12.24 в 09:20