Безспорен факт е качеството на българския мед. Страната ни е сред първите седем държави в ЕС по производство на този изключително ценен за здравето ни продукт. Безспорни обаче, са и проблемите на българските пчелари.
Неглижиране на бранша, ниски изкупни цени, нерегламентирани пръскания- това са основните им притеснения. Въпреки тежестите, пред които са изправени, занимаващите се с този сложен процес не губят желание да отглеждат пчелни семейства и да предлагат своя продукт на пазара.
Днес проверихме каква е ситуацията с търговията на мед и пчелни продукти на благоевградския кооперативен пазар.
Не са много производителите, които предлагат свой продукт на благоевградското тържище. Преди години занимаващите се с пчеларство са имали по-сериозно присъствие, ни разказва един от тях, запазил все още семейния занаят. Липсата на сигурност и големите финансови инвестиции, които изисква тази дейност, са сред причините за отлива, твърдят от бранша.
Освен нелекия процес по отглеждането на пчелните семейства, производството на мед е съпътствано и от други проблеми. Най-вече те са свързани с опазването жизнеността на пчелите, е становището на пчеларите. И ни напомнят, че без тяхното съществуване е застрашено като цяло съществуването на живот на земята.
Изключителна хигиена, добро отношение и загриженост – това са основните компоненти за един медопроизводител. Констатацията е на 84-годишният бай Крум, който вече седем десетилетия поддържа свои пчелни семейства. И си е изградил собствена философия, според която, имаш ли душа и сърце, лесно ще се справиш с трудностите
Качественият мед се прави с любов и малко магия, твърдят пчеларите. Тя пък идва от все още виреещите на нашата териотория многобройни видове билки, както и от качеството на въздуха.
Чуйте в звуковия файл репортажа на Бойка Браткова:Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ - има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..
В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..
Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..
Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..
В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза. Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..