Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добри обноски за бъдещи лидери

Добрите обноски са толкова важни за децата, колкото изучаването на чужд език, придобиване на компютърни умения или усвояването на някакъв вид спорт, защото те ни подготвят за живота, след напускане на семейното огнище. В реалния живот вече да си високообразован не е достатъчно, а трябва и да си и емпатичен, емоционално интелигентен и с добри обноски. И тъй като изграждането на добри маниери е дълъг процес, който трае през целия живот на човека, винаги е от значение да се започне в ранните години от развитието на детето, за да може да ги възприеме като пример, който да следва през целия си живот.  За тази цел Зоя Кирилова, вдъхновена от собственото си дете решава да създаде в Благоевград Детска академия за етикет:

 Ще уча децата на така наречените „меки“ умения, които включват начина, по който децата да се научат да общуват по между си, да са толерантни, да се срещат с различни култури и хора с които трябва да знаят как да общуват и как да се приспособят към новите обстоятелства. Тези неща са нужди като умения да се научат докато са още малки, за да могат да се приемат като нещо естествено“.

В Академията Зоя Кирилова ще учи децата и на маниерите на хранене:

Това са неща, за които не се говори много в семейството или се казва какво не трябва да се прави. А пък ние искаме да научим децата и на това кое е хубаво, и трябва да се прави. Под формата- хем да се научат, хем да се забавляват“.

В академията за етикет могат да се включат деца от 4 до 17 годишна възраст. Децата са разделени по възрастови категории и за да бъде забавно на участниците всяка категория има различни наименования. Най-малките са малки посланици. Средната група пък са бъдещи лидери, допълва Зоя Кирилова. Тя се е заела със задачата да обучава децата на всички тези умения. А идеята да създаде Детска академия за етикет идва след появата на дъщеря и.

„Аз съм единственият учител в България сертифициран консултант по международен младежки етикет.  Идеята се зароди през 2017 година, когато дъщеря ми бе достатъчно голяма, за да общува с други деца и да ходи по детските площадки. Но насреща виждах, че по-големите не отговарят на това да речем да са  толерантни, да им помогнат, да отстъпят. Беше законът на джунглата, това цареше по детските площадки. И видях, че има нужда от такова нещо“.

Заради  епидемичната обстановка и наложените ограничения Детската академия за етикет все още не е отворила врати. Онлайн обучение според Зоя Кирилова не дава достатъчно добри резултати. Тя обаче се надява скоро да се срещне с бъдещите си ученици.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21