Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отново на градина. Как да подготвим психически децата си?

Повечето детски градини и ясли в страната от утре (26 май) ще подновят работата си. Забавачките бяха затворени от 16 март заради епидемията от коронавирус и са сред последните обекти, които получават разрешение за работа от властите. Посещението е по желание и се препоръчва по възможност децата да останат вкъщи. Много родители, чийто отпуск вече е изчерпан, ще изпратят децата си на градина още от вторник.

По чувствителните деца ще имат нужда от адаптация след 3 месечното отсъствие от посещението на забавачка, предупреждава психологът Бисера Борисова:

Детенцето е свикнало през тези месеци да бъде в семейна среда. Трудно ще бъде както за детенцето, така и за родителите му. При по-чувствителните деца може да има както в началото, когато за първи път отиват на градина, едно силно желание за мама или за баба, зависимост коя е значимата фигура. Важно е да проявим много внимание към тяхното емоционално състояние. Трябва да се даде израз на емоцията, която преживява“.

Децата са силно интуитивни и не бива да ги лъжем, категорична е Бисера Борисова. Тя съветва за по-лесна адаптация както родителите, така и персоналът на детското заведение, да включат игрови техники. Преди да посетят градина, след дългото отсъствие, родителите трябва да обяснят на децата си за промените, които ги очакват там.

Това много ще улесни процеса, защото детенцето ще знае какво да очаква.Когато види учителката или лелката с предпазни средства то вече ще знае, че е за негово добро. Но, отварям една много голяма скоба, това не бива да бъде дадено като информация, която да вселява страх. Точно обратното, то трябва да знае, че така е в защитена и безопасна среда. Пак казвам важен е подходът, откровеният разговор, любящото поведение“, съветва още психологът.

Пред предизвикателство е поставен и персоналът, който също трябва да намери правилния начин да разговаря с децата за промените, които се случват в градината.

Не бива да влизат в роля на страшилището, което да им казва не това, а по един занимателен начин да им бъдат обяснявани нещата. Трябва да бъдат предразположени, да бъдат стабилни и спокойни“, допълва още психологът Бисера Борисова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28

Милена Статева: Реалният живот е много по-интересен от измислените филми в Холивуд

Милена Статева е доктор по социология, социален психолог , част от авторския екип на платформата „Климатека“. Тя изследва темата как масовата култура, по-специално киното гледат към климатичните промени. „ Киното е изключително важно, защото то създава един балон, в който живеем и който  ни оформя като личности “  подчерта в интервю за Радио..

публикувано на 22.04.24 в 09:19

Анжела Родел: Преводачът изгражда мостове между различни култури

Анжела Родел е американка по рождение и българка по душа. Родена е в щата Уисконсин. Следва в университета в Йейл, където за първи път чува българска народна музика и тя завинаги остава в нейното сърце. От десетилетия живее в България, говори, пее и превежда от български на английски език. През 2014 година получи българско гражданство за..

публикувано на 20.04.24 в 09:36

Методи Байкушев: Нов дълг от 14,5 млн. лв. няма да увеличи финансовата тежест за хората

Поемането на нов дълг в размер до 14,5 милиона лева няма да увеличи финансовата тежест за гражданите.  В момента ние плащаме по около 340 000 лева всеки месец главници и лихви по седем кредита. Само миналата година Общината изтегли кредити в размер на 10 милиона лева. През юни месец пък предстои да погасим окончателно дълг от 2019 година. Той е..

публикувано на 19.04.24 в 13:09