„Зачестилите зверства върху животни, липсата на контрол, дори и срещу тези, които ловуват, злоупотребява се с избиването на защитени видове и не само това. Като цяло, всички бездомни животни, които са на улицата, са жертва на престъпления на хора, които го показват публично в интернет и социалните мрежи. Това са основните причини за организирането на нашия Национален протест“ – коментира за Радио Благоевград Мартин Янчев, председател на Асоциация „M&M – Помощ за животните – БГ“, един от организаторите на Националния протест срещу насилието над животните, който е насрочена за 29 май, петък, от 13.30 до 17 ч., пред Министерския съвет в София.
По думите му, има прекрасен Закон за защита на животните, който е написан, но за съжаление, не се спазва. Затова, протестиращите настояват за по-строго прилагане на санкциите в Закона и за работеща Зоополиция.
„През 2019 организирахме подписка срещу зачестилите зверства, оказа се, че през тази година са два пъти повече. Имахме над 2 500 подписа, пуснахме ги към четири Прокуратури с въпрос към тях – какво се случва с извършителите, какво се случва с преписките и досъдебните производства и за съжаление, не получихме никакъв отговор от тях, което доведе нещата да ескалират и да организираме Национален протест“ – уточни още Мартин Янчев.
Той съобщи, че по време на протеста ще бъде поискана среща с министър-председателя Бойко Борисов, от когото ще бъде потърсено съдействие за решаването на проблема с насилието над животните.
„Хората, които не могат да присъстват на протеста в София, могат да се съберат по същото време, в петък от 13.30 ч., пред съответните Прокуратури в областните градове, за да покажат съпричастността си към това, за което се борим всички ние.“ – допълни още Мартин Янчев, който уточни, че не е работа на защитниците на животните да вършат работата на Институциите.
„Аз винаги съм казвал, че не е идеята ние да се саморазправяме с извършителите на зверства. Идеята е, Законът да ги смачка, а не ние“ – категоричен е Мартин Янчев.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Мартин Янчев:
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..