За да привлече общественото внимание към тютюневата епидемия и нейните здравни и социални последици, през 1987 година Световната здравна организация обяви 31 май за Световен ден без тютюнев дим. Всяка година денят има специален акцент, тази е „Да говорим открито за последствията от тютюна!“, като вниманието е насочено най-вече към младите хора.
В интервю за Радио Благоевград д-р Александър Симидчиев – пулмолог, началник отделение по неинвазивна диагностика в Медицинския институт на МВР, председател на сдружението „Въздух за здраве“, коментира липсата на дългосрочна стратегия за здравето на нацията. Според него това води до липсата на ефективни мерки за намаляване на тютюнопушенето у нас. Доказва го тъжната и тревожна статистика, според която България е на първо място в ЕС по най-млади пушачи, най-голям брой пушещи ученици, заедно с Гърция – по най-много пушачи – у нас те са над 3 милиона души, и най-кратка продължителност на живота.„Изчисленията сочат, че здравните ефекти струват около 4 до 5 пъти повече отколкото похарченото за самите цигари, т.с ако ние харчим по 4 милиарда лева на година за тютюневи изделия, здравните ефекти биха били между 12 и 16 милиарда годишно“, посочи още д-р Симидчиев и призова хората да бъдат добре информирани, като този процес трябва да започва от най-ранна детска възраст.
„Белите дробове са органът, който се среща на първа линия с всичко, което идва от околната среда и работи цял живот, за да може да ни осигури нормален живот“, подчерта ролята на белите дробове за нашето здраве д-р Симидчиев. Той е убеден, че вече знаем много повече за COVID-19, можем да бъдем много по-спокойни и прогнозира, че вирусът „ще остане с нас, ще припламва на малки огнища, но ще бъде много по-малко драматичен и все повече ще преминава като обикновена настинка“.
Цялото интервю на Росинка Проданова с д-р Александър Симидчиев можете да чуете в звуковия файл.
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..