След почти двумесечен престой у дома, младите природолюбители от Клуб „Млад планинар“ – Петрич, са отново сред природата. През уикенда, те проведоха първия си туристически поход из красотите на планината Беласица.
„Направихме един невероятен маршрут, който досега не е правен от нас в Беласица. Така, както опознаваме родината, за да я обикнем, решихме да опознаем нашия край, за да го обикнем още повече. Поехме от село Ключ през Ключките водопади, върнахме се към селото и минахме по черен горски път до село Яворница. На пътя срещнахме местен човек, наш приятел, който ни разказа легендите за Крали Марко, пихме вода от една чешма, която е с лековита вода, според твърденията на местните хора. Направихме, така дългочакания обяд сред природата, на поляна, след това отидохме до Яворнишки водопад. Като цяло, идеята ни беше да посетим водното богатство на планина Беласица, която е планината с най-много водопади на единица площ. След това пренощувахме в село Камена, където си направихме и лагерен огън“ – разказа за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева, ръководител на Клуб „Млад планинар“ – Петрич.
Тя коментира още, че благодарение на тези походи, не се губи българското у децата, формира се патриотизъм, силна обич към родината, това държи бодър духа на младите планинари, които въпреки изминатите десетки километри, не са се чувствали уморени.
Не спират инициативите на младите природолюбители и през летните месеци. Още в петък – 5 юни, когато ще отбележим Световния ден на околната среда, младите планинари организират поредна, четвърта инициатива с Национален парк „Пирин“ – разходка из планината. След това, природолюбителите ще посетят Родопите и Рила, планира се и изкачване на връх Радомир в Беласица, с двудневен палатков лагер.
„Въпрос на дни е да издадем и първия брой на вестник „Млад планинар“. Планирахме това да стане за 1 юни – Денят на детето, но не успяхме, така че, това предстои да се случи съвсем скоро“ – допълни Гергана Сандъкчиева, която пожела на младите планинари, да бъдат здрави, да не спират да обикалят българските планини и градове, да помнят историята и да я предават така, както са я запазили за нас предишните поколения.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева – >
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..