След почти двумесечен престой у дома, младите природолюбители от Клуб „Млад планинар“ – Петрич, са отново сред природата. През уикенда, те проведоха първия си туристически поход из красотите на планината Беласица.
„Направихме един невероятен маршрут, който досега не е правен от нас в Беласица. Така, както опознаваме родината, за да я обикнем, решихме да опознаем нашия край, за да го обикнем още повече. Поехме от село Ключ през Ключките водопади, върнахме се към селото и минахме по черен горски път до село Яворница. На пътя срещнахме местен човек, наш приятел, който ни разказа легендите за Крали Марко, пихме вода от една чешма, която е с лековита вода, според твърденията на местните хора. Направихме, така дългочакания обяд сред природата, на поляна, след това отидохме до Яворнишки водопад. Като цяло, идеята ни беше да посетим водното богатство на планина Беласица, която е планината с най-много водопади на единица площ. След това пренощувахме в село Камена, където си направихме и лагерен огън“ – разказа за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева, ръководител на Клуб „Млад планинар“ – Петрич.
Тя коментира още, че благодарение на тези походи, не се губи българското у децата, формира се патриотизъм, силна обич към родината, това държи бодър духа на младите планинари, които въпреки изминатите десетки километри, не са се чувствали уморени.
Не спират инициативите на младите природолюбители и през летните месеци. Още в петък – 5 юни, когато ще отбележим Световния ден на околната среда, младите планинари организират поредна, четвърта инициатива с Национален парк „Пирин“ – разходка из планината. След това, природолюбителите ще посетят Родопите и Рила, планира се и изкачване на връх Радомир в Беласица, с двудневен палатков лагер.
„Въпрос на дни е да издадем и първия брой на вестник „Млад планинар“. Планирахме това да стане за 1 юни – Денят на детето, но не успяхме, така че, това предстои да се случи съвсем скоро“ – допълни Гергана Сандъкчиева, която пожела на младите планинари, да бъдат здрави, да не спират да обикалят българските планини и градове, да помнят историята и да я предават така, както са я запазили за нас предишните поколения.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева – >
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..