Паркингите за велосипеди са или недостатъчни, или са поставени на неподходящи места в по-големите областни градове. В последните години много хора предпочитат велотранспорта като начин на придвижване до работа или до определена градска дестинация. Но в много случаи пред повечето обществени обекти – хипермаркети, обществени институции или до работното място, няма нужните стойки за паркиране на колела.
„Велосипедното паркиране е една услуга, която градът може да направи към хората каращи велосипед. Съответно поставянето на велосипедни стойки и осигуряването на паркиране е част от самата велосипедна политика на общината“, коментира за Радио Благоевград арх.Петя Донева от сдружение „Велоеволюция“.
Според нея ако една община иска да привлече повече жители да използват велосипеда за придвижване, необходимо е да бъдат поставени повече стойки за колела. Тя подчерта, че в наредбата за проектиране и планиране на комуникационно-транспортните системи вече има заложени изисквания, според които новите жилищни сгради трябва да разполагат с велопаркинги.
За да се мотивират повече млади и активни хора да изберат велосипеда като транспорт, трябва да бъдат поставени стойки за колела на ключови обществени места. В това мнение се обединяват специалистите от сдружение „Велоеволюция“.
„Личният пример на всяка община или на държавните институции може да окуражи повече хора да ползват велосипед“, каза още арх. Петя Донева.
Как всяка община може да се ангажира с изпълнението на наредбата за велопаркингите ще научим от интервюто на Агнес Манова с арх. Петя Донева от сдружение „Велоеволюция“ – >
Целият бранш вече е в последните фази на подготовка за зимния сезон. Това каза за Радио Благоевград Малин Бистрин, председател на Съюза на туристическия бизнес в Банско. „ Резервациите за зимния сезон са в две фази, като първата е през ранната есен, когато се записват основно чуждестранните туристи и фенове на Банско. Те правят своите..
Подписка от над 200 души, писма до десетки институции и срещи с отговорните лица е направила заради безводието в село Стоб Венцислава Венчова. „Проблемът с липсата на вода в селото не е от вчера, а е от десетки години и все още решение на проблема няма, а напротив, нещата се задълбочават, защото не само през лятото, но и сега, през зимния..
Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом след президентските избори в САЩ даде силен тласък на криптопазара. Само за няколко дни цената на биткойн се е повишила рязко и в момента заема първа позиция по пазарна капитализация. „Щатитe обявиха, че ще изградят така наречения биткойн стратегически резерв. Това означава, че правителството на САЩ..
В рубриката „Старите нови занаяти“ по традиция представяме творци, които използват креативността си и дарбите, за да възродят и дадат нов облик на стар занаят. В миналото техниката на рисуването върху коприна се е наричало батик и започва още в Китай. След това се пренася в Япония, Централна Азия, Средният Изток и Индия – това е пътят на..
Може ли Шекспир да ни говори смислено в наши дни, така че да го разберем и по-често да посягаме към неговите текстове? Оказва се, че е възможно и точно това ни доказват студентите от Катедрата по германистика и романистика в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Ивана Стойчева, София Лазарова, Димитър Ников и техните преподаватели д-р Елена Калъпсъзова и д-р Яна..
Д-р Пламен Димитров, психолог и изследовател, представи задълбочен поглед към профила на негласуващите български граждани. Според тематично и многопластово изследване, проведено от екип психолози сред над 1200 души, една четвърт от негласуващите са успешни и социално активни личности. Какво ги отблъсква и какви са възможностите за мобилизиране на тази..
Проектът за бюджет 2025 – какви мерки предвижда правителството за постигане на дефицит от 3% и как ще се отразят те на икономиката и ежедневието ни? От увеличението на осигуровките и възможността за връщане на стандартния ДДС, до новите данъци върху свръхпечалбите на банките – какви са плюсовете и минусите на тези предложения? Коментар по тези въпроси..