„В глобален мащаб вирусът covid-19 циркулира, пандемията е налице. Имаме инфекция, заболели, имаме проблем, с който до тук сравнително добре се справяме. Самият факт, че инфектираните лица все още ги има и не са малко - означава, че трябва да се подобрят още насоки в направлението за профилактика и борба. Мерките до известна степен ограничаваха контактите между хората и посещението на обществените заведения, но след отхлабването им случаите на инфектирани зачестяват. Някои от тях са клъстерни в отделни огнища, които сега се заформят в определени колективи, други са спорадични, но факт е, че ги има. Т.е. трябва максимално да се ограничат, да се предприемат навременни мерки. Трябва да сме изключително дисциплинирани и независимо от това какви са препоръките, всеки трябва да бъде отговорен за себе си“ – това заяви в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ на Радио Благоевград-БНР - гл. ас. д-р Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия – София.
Д-р Баймакова е от екипа на първа линия в най-голямата болница в България и всеки ден се изправя пред предизвикателството да разучава новия вирус. Тя е една от най-изявените учени в страната ни и от 10 години е посветена именно да това – да изучава непознати за България вируси. Един от лекарите, който заедно със своите колеги месеци наред - с ум, сърце и знания се грижат за болните с covid-19 пациенти във ВМА. Тя беше част от българската делегация от Военномедицинска академия, която посети Университетската болница „Сан Матео“ в Павия, близо до Милано. „България взе най-адекватните мерки, за което бяхме похвалени в Италия, именно тези мерки на Националния оперативен щаб изключително много опазиха населението ни. Видяхме изключително отношениеот колегите, желание да съдействат, готовност за колаборация. Организацията на работа се припокрива с нашата.
Битката между хората и медицината винаги е едно предизвикателство за всеки лекар – това, за което той е учил и се стремял да даде максимума от себе си Още повече, когато говорим за инфекциозни заболявания. Трудно е, интересно е и въпреки развитието на медицината и технологиите, не винаги нещата се случват както ние искаме. В случая говорим за абсолютно нов вирус и ни трябва повече време, за да се допълнят някои елементи от пъзела. Този толкова миниатюрен и незабележим с просто око вирус е и достатъчно ловък, за да може да ни избяга в някои елементи. В това е чара на инфекциозните заболявания, аз го приемам и от тази гледна точка. За мен е изключително вълнуващо всичко това, което се случва и да видим как ще успеем да го преодолеем.
Защо хора, които живеят в едно семейство и общност – едни се разболяват, други не? Има ли отговор науката за това, налице ли е генетична предразположеност?
„Наистина смятаме, че генетиката има определена роля и тепърва ще започне да се работи в това направление, защото ние го виждаме от нашите пациенти в семейството – едни се заразяват, други не. Клиничната форма протича по различен начин. Това е предвидено и ще се работи в тази посока в месеците напред. Със сигурност има такава зависимост, друго обяснение нямаме.“
Продължава да дава добър резултат лечението на тежко болни пациенти с covid-19 с помощта на кръвна плазма от пациенти с доказано изградени антитела.„Това, което сме видели при нашите пациенти на този етап е с добри резултати, затова и възлагаме надежди и активно работим в това направление“.
По повод изказани в социалните мрежи мнения, че епидемията е измислена, д-р Баймакова заяви: „С някой, който не вярва, че има такъв вирус и се изказва некомпетентно в област, която не е в неговите правомощия, аз се отказвам да споря, защото това е загубена битка. Видяла съм болни и зная какво е. Който има уши и разум – ще разбере. Убедена съм, че с навременните действия на Националния оперативен щаб се спасихме от нещо по-тежко“.
Д-р Баймакова препоръча да се спазват противоепидемичните мерки. „Личното поведение, хигиена, дезинфекция в дома и на работното място, да пазим близките си. С разум, вяра и търпение ще преодолеем всичко.“
Разговора на Лалка Радкова с д-р Магдалена Баймакова можете да чуете в звуковия файл – >
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..