Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Гюров: Като рехабилитатор съм вдигнал на крака хиляди пациенти

Николай Гюров е старши рехабилитатор в Специализираната болница за рехабилитация в петричкото село Марикостиново. 37 години от живота си е посветил на любимата професия, с която е помогнал на хиляди пациенти да преодолеят болката. Завършил е ВИФ „Георги Димитров“, днешната Национална спортна академия. „С годините и практиката човек се научава, тук станахме нови хора – започнахме да лекуваме, да помагаме на хората, направихме много подобрения, ремонти, в които участвахме и всички ние като екип. В началото бе селската баня, след това направихме санаториум, който на по-късен етап  се преобразува в Специализирана болница за рехабилитация. Пациентите се увеличиха, разширихме кръга на лекуваните болни“ – връща се назад във времето Николай Гюров.

В рамките на болничното заведение се намира и единственото в България Калонаходище, в което много от заболяванията на периферната нервна система – плексит, радикулит, тендовагинит се повлияват изключително добре, както и заболявания на опорно-двигателния апарат – коксартроза, гонартроза, дископатия и др.  Специалистът споделя, че най-трудна и продължителна във времето е рехабилитацията на пациенти с Болестта на Бехтерев, която засяга гръбначния стълб. Но заболяването се повлиява много добре от калните бани, които са богати на соли. Минералната вода в Специализираната болница за рехабилитация в с. Марикостиново е подобна на водата в световноизвестния чешки курорт Карлови Вари, казва Николай и подробно обяснява въздействието върху човешкия организъм на лечебната кал. „Помня най-тежките случаи – възстановяването на пациенти след катастрофи, раздвижване след инсулти с масажи, тангентори, физиотерапия, както и следоперативни състояния от дискова херния и др. Тези пациенти идват при нас в продължение на 20-30 години, ние ги познаваме.“  В лечебното заведение търсят лек за болестите си и много граждани от Гърция, Албания, Северна Македония, Русия.

„Тук се научих да ценя хората, човешкия труд, да ценя най-вече човешкото здраве, защото здравето много лесно се губи, а след това трудно се връща. Животът ми е работа, която обичам, и  чрез която съм вдигнал на крака хиляди пациенти" – казва Николай от висотата на  своя житейски и професионален опит.

Чуйте в звуковия файл разговора с Николай Гюров:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28