Николай Гюров е старши рехабилитатор в Специализираната болница за рехабилитация в петричкото село Марикостиново. 37 години от живота си е посветил на любимата професия, с която е помогнал на хиляди пациенти да преодолеят болката. Завършил е ВИФ „Георги Димитров“, днешната Национална спортна академия. „С годините и практиката човек се научава, тук станахме нови хора – започнахме да лекуваме, да помагаме на хората, направихме много подобрения, ремонти, в които участвахме и всички ние като екип. В началото бе селската баня, след това направихме санаториум, който на по-късен етап се преобразува в Специализирана болница за рехабилитация. Пациентите се увеличиха, разширихме кръга на лекуваните болни“ – връща се назад във времето Николай Гюров.
В рамките на болничното заведение се намира и единственото в България Калонаходище, в което много от заболяванията на периферната нервна система – плексит, радикулит, тендовагинит се повлияват изключително добре, както и заболявания на опорно-двигателния апарат – коксартроза, гонартроза, дископатия и др. Специалистът споделя, че най-трудна и продължителна във времето е рехабилитацията на пациенти с Болестта на Бехтерев, която засяга гръбначния стълб. Но заболяването се повлиява много добре от калните бани, които са богати на соли. Минералната вода в Специализираната болница за рехабилитация в с. Марикостиново е подобна на водата в световноизвестния чешки курорт Карлови Вари, казва Николай и подробно обяснява въздействието върху човешкия организъм на лечебната кал. „Помня най-тежките случаи – възстановяването на пациенти след катастрофи, раздвижване след инсулти с масажи, тангентори, физиотерапия, както и следоперативни състояния от дискова херния и др. Тези пациенти идват при нас в продължение на 20-30 години, ние ги познаваме.“ В лечебното заведение търсят лек за болестите си и много граждани от Гърция, Албания, Северна Македония, Русия.
„Тук се научих да ценя хората, човешкия труд, да ценя най-вече човешкото здраве, защото здравето много лесно се губи, а след това трудно се връща. Животът ми е работа, която обичам, и чрез която съм вдигнал на крака хиляди пациенти" – казва Николай от висотата на своя житейски и професионален опит.
Чуйте в звуковия файл разговора с Николай Гюров:Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..