Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Производители на лавандула отново в „капана“ на изкупвачите

4
Арбен Мименов

От години се лансира темата, че тютюнът не е рентабилна култура и е добре да бъде заменен с отглеждането на лавандула. Така и направиха много производители от района община Сатовча и други населени места в гоцеделчевско, които започнаха да произвеждат лавандулов разсад, но попаднаха в голям „капан“.

  „От края на 2018 година насам, е изкупен разсад от три различни фирми на обща стойност около 400 хиляди лева. Недостойното е, че нито веднъж тези хора не са застанали пред производителите да обяснят, че имат затруднения при плащането и че трябва просто да ги изчакаме. Когато съм им звънял, винаги намират някакво оправдание. До ден днешен, хората страдат и нямат нищо получено. Това са хора, които разчитат само на този доход за оцеляването на семействата си“ – коментира за Радио Благоевград  д-р Арбен Мименов, кмет на община Сатовча. По думите му, производителите са били заплашвани от представители на фирмите - изкупвачи, че ако се оплачат на някого, няма да видят и стотинка за труда си.

По тази причина, хората излязоха на протест и заявиха, че ще търсят правата си на най-високо ниво.

„Вече сме сезирали за проблема Съюза на производителите на етерично - маслени култури, откъдето обещаха съдействие за решаването на проблема, но засега няма реално такова. Изпратили сме всички документи на земеделския министър Десислава Танева, тя пък е сезирала Прокуратурата. Чакаме съдействие, но засега няма развитие. Затова, молбата на всички производители, е конкретно към премиера Бойко Борисов за съдействие, защото, това са все пак 400 хиляди лева, това са над 200 потърпевши семейства. Най-лошото е, че след изкупената, тоест открадната реколта, същите тези фирми продават нов разсад на хората, който да заложат за новата стопанска година с обещанието, че ще изплатят до седмица старата реколта и ще изкупят и новата. За огромно съжаление, още веднъж „капанът“ е заложен“ – обясни още д-р Арбен Мименов.

Той припомни, че случаят е почти идентичен с този от преди години, когато фирма „Михайлидис“ не изплащаше изкупеният тютюн на стотици производители от гоцеделчевско и страната.

„Хората ме питат днес, накъде да хванем г-н Мименов?  Какво да им  кажа, освен да имат търпение и да чакат. Чакаме съдействие лично от премиера Бойко Борисов, Прокуратурата да си преразгледат събраната документация и евентуално да се отпусне кредит на фирмите да се издължат на хората. Това са вариантите“ – коментира още кметът на община Сатовча.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Арбен Мименов – > 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28