Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Дискотека на открито" в Разлог всява смут в спокойствието на градчето

Жители на град Разлог подадоха жалба и потърсиха съдействие от Община Разлог и органите на реда по повод дейността на заведение намиращо се в центъра на Разлог,  собственост на общинския съветник и кандидат за кмет Александър Крайнов. Събрана е подписка от 25 собственици на апартаменти живеещи на ул. „Шейново“ в центъра на града, които реагират срещу високото озвучаване и пускане на силна музика и провежданата, както гражданите я наричат в жалбата си: "Дискотека на открито".
Заведението се намира в центъра на града и през последните две седмици в дните петък и събота между 20.00 и 23.00 ч. е озвучавано допълнително от уредби, звукът от които пречи на хората да почиват и създава сериозен дискомфорт.
Проблемът според подалите жалба жители на съседните блокове е, че музиката от изнесените тонколони е толкова силна, че се чува дори и при затворени прозорци. Още в първите дни след откриването на дискотеката, в публикации в социалните мрежи бяха поместени гневни постове и качени клипове, на които се чува звукът от музиката. Не липсваха и коментари, как ситуацията е повече от неприятна, и че това се случва в центъра на града, както и какво може да се направи в този случай.
За да канализират изразеното недоволство и потърсят начин да защитят правата си, 25 от живеещите наблизо граждани оформят жалба, която адресират до кмета на Разлог и РУ на МВР. 
"Разстоянието от търговския обект, който озвучава квартала, до най-близките жилищни сгради е само 30 метра, което означава, че търговския обект няма право да получи статут на дискотека поради противиречие с изискванията на чл.2 ал.2 от НАРЕДБА № 24 ОТ 20 ОКТОМВРИ 2003 Г. ЗА САНИТАРНО-ХИГИЕННИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ДИСКОТЕКИТЕ : „дискотека на открито не може да работи на по-малко от 200 метра от жилищни сгради, с което би следвало да съобразите местните норми и разрешения за търговска дейност“. 
Съгласно законовите разпоредби предстои МВР да извърши проверка и на място, както и последващи законови действия от други контролни органи.  Собственикът на заведението Александър Крайнов, който е първа година общински съветник се обоснова, че причината е в търсене на спешни мерки за спасяване на бизнеса и запазване на работните места, тъй като кризата причинена от пандемията от коронавирус е повлияла сериозно на работата на заведенията, и липсата на приходи. 
Всеки един собственик на заведение търси начин за привличане на клиенти, и реално тези неща – открити дискотеки се правят за привличане на клиенти и развлечение на младежите, които са основен контингент на заведенията. Това – да озвучаваме в петък и събота вечер между 20.00 и 23.00 е начин да предложим нещо различно, да увеличим приходите и запазим и дори увеличим работните места. През последните две седмици съм наел на работа поне 20 човека. Но като общински съветник и гражданин съм длъжен да се съобразя със законовите разпоредби и искам да се извиня на хората, на които сме причинили неудобство. Ще се съобразя с нормативната уредба, и още този петък незабавно ще бъдат взети меки и ще се съобразим с исканията на живущите“, коментира още той.  
Някои от живеещите наблизо, които не са се подписали в подадената жалба също реагират остро, но поради лични взаимоотношения са предпочели да не оповестяват публично своето недоволство. В публикуваните в мрежата клипове има по над 700 гледания и различни коментари. Очакванията са, че след проведените разговори, подадената жалба и придобилият гласност случай нещата ще се нормализират, центъра на града няма да бъде огласян от силна музика, и поетият от собственика и общински съветник ангажимент ще бъде изпълнен. Факт е, че законът е с еднаква значимост за всички и трябва да бъде стриктно спазван, както и защитавани правата на гражданите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10