Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Катя Везенкова за историята на един училищен химн

| обновено на 23.06.20 в 15:51
4
Катя Везенкова

Дълга и интересна е историята на училищния химн на 11-то Основно училище "Христо Ботев" – Благоевград. Разказа я за слушателите на Радио Благоевград авторката на музиката – Катя Везенкова – начален учител в училището. 

Всъщност песента е родена преди около трийсетина години, когато Катя е била ученичка в 5-ти клас във Второ основно училище – Благоевград. Нейната учителка по музика Христина Айманлиева е създала музикална група към училището, една от активистките на групата била Катя. Тя свирила на пиано, пеела, но и творяла музика по зададени от учителката Айманлиева текстове. "Пишех, триех, броях – спомня си за онези години Катя Везенкова – по-късно разбрах, че другарката Айманлиева ме е подготвяла да солфежирам". Така се ражда "Песен за България". Катя я изпълнява на 4-тата Международна асамблея  "Знаме на мира". 

Изкуството винаги е присъствало в живота на Катя Везенкова, макар че след Второ училище отива да учи в Математическата гимназия, но когато трябва да учи висше образование, отново се обръща към музиката – избира специалността "Музикална педагогика". 

В момента Катя Везенкова е начална учителка. Когато през месец април директорката на 11-то училище поръчва да бъде сътворен химн на училището по случай неговата 30-та годишнина, Катя се сеща, че може с подходящ текст, да превърне прословутата от детството "Песен за България" в училищен химн. Обръща се съдействие към своята колежка и приятелка Силвия Спасова, която написва новия текст. Колегата по музика Васил Павлов също дава своя принос към създаването на химна и ето песента, написана преди около трийсетина години влиза в действие. 

Заради пандемията, единственият запис, който авторите могат да направят е с два телефона в домашни условия, но вярват, че ще дойде моментът, когато химнът ще бъде записан в студио с участието на ученици. 

"Екипната ни работа даде отличен резултат" – доволна е Катя Везенкова, която споделя, че е избрала професията учител защото много обича децата, а това, което я прави най-удовлетворена в работата, са усмихнатите лица на децата всяка сутрин и тяхното ведро "Добро утро, госпожо!".

Ние пожелаваме на Катя Везенкова още в първия учебен ден на новата учебна година да могат да се поздравят всички в класните стаи с милото и приятелско "Добро утро!". 

Химна на училището можете да чуете в звуковия файл – > 

Интервюто на Силвия Домозетска с Катя Везенкова и откъси от химна можете да чуете в звуковия файл – > 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38