Дълга и интересна е историята на училищния химн на 11-то Основно училище "Христо Ботев" – Благоевград. Разказа я за слушателите на Радио Благоевград авторката на музиката – Катя Везенкова – начален учител в училището.
Всъщност песента е родена преди около трийсетина години, когато Катя е била ученичка в 5-ти клас във Второ основно училище – Благоевград. Нейната учителка по музика Христина Айманлиева е създала музикална група към училището, една от активистките на групата била Катя. Тя свирила на пиано, пеела, но и творяла музика по зададени от учителката Айманлиева текстове. "Пишех, триех, броях – спомня си за онези години Катя Везенкова – по-късно разбрах, че другарката Айманлиева ме е подготвяла да солфежирам". Така се ражда "Песен за България". Катя я изпълнява на 4-тата Международна асамблея "Знаме на мира".
Изкуството винаги е присъствало в живота на Катя Везенкова, макар че след Второ училище отива да учи в Математическата гимназия, но когато трябва да учи висше образование, отново се обръща към музиката – избира специалността "Музикална педагогика".
В момента Катя Везенкова е начална учителка. Когато през месец април директорката на 11-то училище поръчва да бъде сътворен химн на училището по случай неговата 30-та годишнина, Катя се сеща, че може с подходящ текст, да превърне прословутата от детството "Песен за България" в училищен химн. Обръща се съдействие към своята колежка и приятелка Силвия Спасова, която написва новия текст. Колегата по музика Васил Павлов също дава своя принос към създаването на химна и ето песента, написана преди около трийсетина години влиза в действие.
Заради пандемията, единственият запис, който авторите могат да направят е с два телефона в домашни условия, но вярват, че ще дойде моментът, когато химнът ще бъде записан в студио с участието на ученици.
"Екипната ни работа даде отличен резултат" – доволна е Катя Везенкова, която споделя, че е избрала професията учител защото много обича децата, а това, което я прави най-удовлетворена в работата, са усмихнатите лица на децата всяка сутрин и тяхното ведро "Добро утро, госпожо!".
Ние пожелаваме на Катя Везенкова още в първия учебен ден на новата учебна година да могат да се поздравят всички в класните стаи с милото и приятелско "Добро утро!".
Химна на училището можете да чуете в звуковия файл – >
Интервюто на Силвия Домозетска с Катя Везенкова и откъси от химна можете да чуете в звуковия файл – >
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..