Второто издание на международния фестивал за късометражно кино „На брега”, което ще се състои от 7 до 9 август в Царево, обещава да ни върне истинското лято след вируса с прожекции под звездното небе и на фона на морето.
Идеята се ражда съвсем спонтанно по време на приятелска среща на две актиси, сценограф и театрален режисьор, но съвсем скоро се превръща в реалност. Създаден през 2019 г., форумът бързо успява да спечели сърцата на гостите на града, провокирайки вниманието с любопитна селекция от филми (документални, ленти с кауза, комедии, анимации, драми...) от 12 различни държави, с фокус към опазването на околната среда и водите. Показани са на новопостроената Морска сцена в града.
Сред българските заглавия са: “Срам” на Петър Крумов, “Auf Wiedersehen” на Еди Шварц и Йордан Петков, “Това лято през зимата” на Димитрис Георгиев, “Сенки” на Виктория Караколева, “Soledad” на Стилян Стоянов и “Сладки” на Деян Цвятков.
Фестивалът без колебание става част от културния календар на общината, а кметът лично раздава наградите на отличените режисьори и филм.
Актрисата и сценарист Лора Декова, която е между организаторите, заедно с Василена Попилиева, Даниела Николчова и Цветина Петрова, съобщи в социалноте мрежи, че програмата на второто издание е почти готова и съвсем скоро се очаква официално да бъде обявена. „Страшно се вълнуваме, защото напук на препятствията, тази година ще успеем да ви покажем качествено късометражно кино от цял свят.”.
Планиран е и концерт за афтърпартито на плажа.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони” на Радио Благоевград с Лора Декова:
Лора Декова е завършила актьорско майсторство за драматичен театър в НАТФИЗ през 2013 година. Две години играе в театъра на свободна практика, след което заминава да продължи образованието си в Париж и в Лос Анжелис, където завършва актьорско майсторство за кино. В Холивуд посещава курсове за сценарист, участва в няколко театрални постановки и снима в късометражни филми. Позната е на публиката от няколко български пълнометражни филма, сред които “Отрова за мишки”, “Спасителят в прахта”, “Можеш ли да убиваш”. Озвучава филми в Дом на Киното и се занимава с импровизационен театър. Има два филма, заснети по нейни сценарии и един международен проект, на който е режисьор.
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..