Паркът за танцуващи мечки край Белица вече е с ново работно време. Всеки, който иска да посети мечото селище, може да го направи всеки ден, от 10 до 12 ч. и от 13 до 18 ч., което ще важи до края на август.
„Това го правим с цел, посещенията на туристите да имат по-малък ефект върху живота на мечките. През лятото, когато имаме много посетители, искаме да осигурим повече спокойствие на мечките, защото действията на хората могат да бъдат доста неприятни, дори вредни за животните, а сега, в тази ситуация, още повече. Затова, решихме да пускаме посетители от 10 до 12 ч.. От 12 до 13 ч. е храненето на мечките, дава се възможност самата храна да бъде внесена вътре, без да има посетители, за да може да е по-спокойно. Мечките не трябва да развиват някакви навици на поведение на молене, с което асоциират, че когато някой човек дойде, ще им бъде поднесена храна. Те трябва да знаят, че храната идва само и единствено от гледачите, които ги обргижват“ – съобщи за Радио Благоевград Димитър Иванов, управител на мечото селище.
Той уточни, че поради тази причина, храненето на мечките от посетителите, е абсолютно забранено в Парка, така, както е забранено и в зоопарковете, но за съжаление не се спазва.
„Примерно, една мечка в зоопарк се беше научила да хваща едновременно по няколко ябълки, които й подхвърляха посетителите, така мечката беше засипвана с ябълки. Проблемът, който може да се създаде е, че не всяка храна е подходяща за даденото животно. Други пример от зоопарк е с маймуна, която бе болна от диабет и въпреки табелките, че това е забранено, хората постоянно й подхвърляха бонбони, само защото им беше интересно да гледат, как маймуната може да си си обели бонбонката“ – уточни Димитър Иванов.
По отношение на посещаемостта в Парка, в дните на извънредна ситуация, той коментира, че посетителският интерес за месец юни, е бил почти толкова голям, колкото за същия период на миналата година.
„Няма разлика в броя на посетителите, но има разлика във вида на посетителите. Чужденци не посещават Парка, защото доскоро границите бяха затворени, но най-вероятно така ще бъде цялата година. За наше съжаление, все още нямаме организирано посещение на деца. Имахме желание да възстановим посещението на групи с екскурзовод, но с оглед на ситуацията, това все още не невъзможно. Засега, екскурзоводът е разположен на определени места да дава информация. Относно хората, доколко спазват мерките, мога да кажа, че хората не се притесняват и ги спазват“ – коментира още Димитър Иванов.
Той съобщи, че най-вероятно тази година няма да бъде благоустроен Паркът, както е било планирано, особено това, което е било свързано с Информационно-посетителския център. Надеждите са, догодина да бъде открит един нов Инфо-център, както и да бъдат направен подобрения в мечото селище.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Иванов – >
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..