През миналата година при пътно транспортни произшествия у нас са загинали 628 души. Тежко ранените са 1937. Заради ограниченията, свързани с пандемията от Covid-19, засега при пътно-транспортни произшествия в сравнение със същия период на миналата година броят на загиналите е по-малък. Започна месец юли, а по принцип през летните месеци – юли и август по нашите пътища загиват най-много шофьори, пътници и пешеходци. Тази немаловажна подробност трябва да се има предвид.
Заради топлото време и сухите пътища и броят на автомобилите по пътищата е много по-голям, отколкото през пролетта и зимата. А тъкмо през този период започват и неотложните ремонти. Всичко това трябва да се има предвид от всички, които са на пътя. Това каза в интервю за Радио Благоевград Богдан Милчев от Института за пътна безопасност. Лошо е и това, че законовата база, която трябва да гарантира нашата сигурност на пътя не се подобрява. Преди години се заговори за това, че сега действащият Закон за движението по пътищата ще се промени и ще има два закона. После стана дума за това, че законите ще са три. Те дори се появиха за обществено обсъждане и в интернет и след това неочаквано изчезнаха.
Сега се подготвя нов вариант на закона, но той още не е видял бял свят. По настояване на института бе създадена и Държавна агенция по пътна безопасност, която да обедини дейността на цели 11 институции, които имат отношение към пътната безопасност. За съжаление тя се занимава само с организирането на конкурси и раздава награди, а това не е нейната основна дейност. Именно затова е необходима цялостна промяна на законовата база, която не трябва да посочва само шофьорите като основни виновници за тежките катастрофи.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Иван Лазов с Богдан Милчев – >
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..
От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..
Отборът на „Пирин“(Гоце Делчев) излезе в зимна ваканция. Тази година за неврокопчани бе доста интересна. Започна я в четвърта и я завършва в Югозападната трета лига, в която е на 9-о място, 4 равенства и 7 загуби с актив от 25 точки. Както в началото на предишната година, така и в нейния край отборът е воден от старши треньора Димитър..
За втора поредна година Енорийски център към храм „Свети Николай“ и Сдружение за благотворителни и социални инициативи „Полети“ организират благотворителна кампания „За ближния“ в Благоевград. Тя цели да подкрепи доброволческата кухня за бедни към храма и семейства в нужда. До 25 декември се събират дълготрайни продукти. „Надяваме се с този..
Крайно време е Благоевград да се насочи към своята модернизация, която беше отлагана много дълго. В нашата програма има амбициозни цели, свързани с управление на отпадъците - умно събиране, разделяне и рециклиране, което изисква инвестиции в машини, нови съдове, софтуер… Нашият град има добре работеща система, но само за смесено събиране на отпадъци...
Проектонаредбата за платеното паркиране и престой в Благоевград трябва да бъде прецизирана, преди да влезе за обсъждане и гласуване на сесия. Това мнение изрази в ефира на Радио Благоевград бившият общински съветник Кирил Илиев. Той се позова на експертизата отпреди години, когато в качеството му на представител в местния парламент участва в..
"Да бъдеш гелина: Традиционна сватба от с. Рибново" вече е във вписаните в Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство - Националната система „Живи човешки съкровища – България“ – 2024. „Нашият ритуал е уникален. Той датира от стари времена. Всяка година обаче се изменя. Слагат се много различни неща...