Владимир Милушев ще направи опит да подобри рекорда за скоростно пешеходно преминаване на близо 240 километровия планински участък на туристическия маршрут Е 4 в България. Стартът е на 10 юли 2020 г. (петък) в 16:00 часа в Драгалевци, София, крайната точка е Гоцев връх в планината Славянка.
Владимир Милушев ще се опита да подобри рекорда от 51 часа и 8 минути, поставен от Калоян Пейчев миналата година. 240-километровото трасе е с 13 500 м положителна денивелация и е известно като Петте планини, защото минава през Витоша, Верила, Рила, Пирин и Славянка, част е от трансевропейския туристически маршрут Е 4, който започва в Испания и завършва на Пелопонес, Гърция.
Предизвикателството е голямо защото трасето е дълго и трудно, Владимир Милушев ще бяга близо две денонощия, почивките ще бъдат от около 10-тина минути, най-дългата, която се предвижда е 40 минути.
"Знам пред какво се изправям. Познавам маршрута, бягам редовно в планински участъци." – каза за Радио Благоевград Владимир Милушев и обясни мотивацията си да подбори рекорда така: "Правя го най-вече за да се обърне внимание на прекрасните планини, които имаме в Югозападна България, едни от най-дивите и най-запазените кътчета, дом на много растения и животни."
Новото при експеримента на Владимир Милушев е, че той ще бяга сам, без пейсъри (хора, които съпровождат и подпомагат състезателите). Само на определени места за почивка ще има доброволци, които ще предоставят на бегача вода, храна и дрехи.
Опита на Владимир Милушев за скоростно преминаване по Е4 в реално време може да се проследява тук – > E 4 – пет планини, едно приключение
Снимки и видеа очаквайте и в страницата във Фейсбук – > Фейсбук страница – Е 4 – Пет планини – едно приключение
Екипът на Радио Благоевград пожелава успех на Владимир Милушев в преодоляването на това предизвикателство!
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..