В България от 13 март 2020 г. беше въведено извънредно положение, а след приключването му, влезе в сила извънредна епидемиологична обстановка, отново налагаща рестриктивни мерки по отношение на свижданията в болничните отделения. Вече пет месеца тези мерки продължават да бъдат в сила, като в обхвата им влиза и достъпа на родителите до неонатологичните звена. Глобалният Алианс за Грижа за Новородените (Global Alliance for Newborn Care - GLANCE) стартира кампания "Без раздяла. Заедно за по-добра грижа!". Фондация "Нашите недоносени деца" е част от глобалната кампания, а целта на инициативата е да се осигури достъп на родителите до бебета им по време на COVID-19.
“Достъпът на родителите до неонатологичните звена е или много ограничен или абсолютно забранен. Това в началото някак беше оправдана мярка, тъй като не знаехме още с какво си имаме работа. Няколко месеца по-късно се видя, че това по-скоро има негативни дългосрочни ефекти върху бебетата, чисто развитийно и като връзка с родителите им, върху психичното здраве на родителите им също, отколкото са големи щетите от коронавируса. През последните месеци дори СЗО излезе с препоръки, които насърчават това бебетата да не бъдат разделяни от родителите им заедно с подходящи предпазни мерки. Факт, е че и самите лекари също не живеят в отделенията и също имат досег с външния свят. Идеята е майката и бебето да бъдат оставени заедно през цялото денонощие, когато това е възможно. Да бъда насърчавано и кърменето, кенгуру- грижите. Няма до момента данни, че през кърмата може да се предаде коронавирус“, каза за Радио Благоевград Маргарита Габровска от Фондация „Нашите недоносени деца“.
Фондация "Нашите недоносени деца", с подкрепата на неонатологични отделения в страната, както и в съгласие с препоръките на Световната здравна организация, депозира Отворено писмо до Министерство на здравеопазването, в което препоръчва преразглеждане на режима на достъп и осигуряване на възможност за посещения, практикуване на кенгуру-грижи, кърмене и носене на кърма от родители, изписани от болничното заведение.
„Родителите не са посетители. Те са част от грижата за собствените им деца в неонатологичните отделения и би следвало да бъдат включени по някакъв безопасен начин. Тъй като се изпада в ситуация, в която едно бебе е изписано без да бъде докоснато дори от родителите си през целия му престой в отделението, което е изключителен шок за семейството“, поясни Габровска.
Обратна връзка след това отворено писмо все още няма, а комуникацията с Министерството на здравеопазването е трудна, каза още Маргарита Габровска:
„Ние не спираме да упорстваме и да търсим диалог и всъщност да търсим отговор - кое точно създава затруднение, тъй като неправителствена организация ние сме наясно с проблемите в тази област и сме на разположение за съдействие“.
През месец май Фондацията стартира и количествено анкетно проучване сред семейства на преждевременно родени и новородени с влошено здравословно състояние, родени след 31.12.2019 г., чиято цел е да проследи промените в достъпа на родителите и близките до неонатологичните звена, както и динамиката в практиките, свързани със семейно-ориентирана грижа и включване на родителите в грижите за децата им през болничния им престой.
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..