Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р М. Баймакова: Трябва да намерим баланса, да сме разумни и отговорни, защото Covid-19 ще остане сред нас!

гл. ас. д-р Магдалена Баймакова

„ До момента covid-19 не можа да се самоограничи, не успя да се установи само в една географска ширина, а обхвана целия свят. Затова ще трябва да свикнем с него, да го изучим добре и да се научим да живеем с новия коронавирус. Разчитам силно на развитието на науката и технологиите, всички сме с отворени очи към бъдещата ваксина. Това ще стане бавно и постепенно, но силно се надяваме, че и за това инфекциозно заболяване ще имаме метод за превенция. Трябва да намерим баланса, да сме разумни и отговорни, защото вирусът ще си остане тук – поне според моите познания“ – заяви в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ специалистът от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия – София. 

Тя коментира и тежките форми на инфекцията при хоспитализирани в болнични заведения лица, които са преминали и през апаратна вентилация, за промените във функцията на белия дроб. „Чрез компютърно томографско изследване се виждат промени, които са характерни за covid-19. Както при всички инфекциозни заболявания след острата инфекция започва възстановителния период, който при различните инфекции е различен, няма общо правило. При някои ще бъде по-краткотраен – 1-2 седмици, при други ще продължи месец, дори и повече. При тази инфекция всичко върви много по-бавно. Както самата клинична картина се развива много по-бавно – пациентите боледуват около месец, следователно и възстановителния период, през който ще следим възстановяването на белия дроб ще бъде по-дълъг.“ Когато болният е изчистен от вируса с отрицателен PCR метод, според д-р Баймакова е добре след около месец да се направи контролно изследване. Много важна е възрастта на пациента и неговите придружаващи заболявания, както  и тежестта на формата на  заболяването.  

Човек, който има белодробно страдание и идиопатична фиброза, при него последиците ще  бъдат по-дълготрайни. Фиброзата се наблюдава като усложнение, оставащо след това, но се надяваме, че до известна степен ще бъде преодоляно. Трябва да минат месеци, няма да стане след ден, два или седмица. Когато сме сигурни, че тези пациенти вече не са заразни, но имат такава находка, се насочват към специалисти по белодробни болести. Защото науката предлага медикаменти, които се дават при такива състояния, но специалистите преценяват кога да ги приложат и при кого е уместно. Но в период след около 3 месеца, тези хора трябва да се проследяват“.

При амбулаторно протичане на covid-19 инфектираните се възстановяват по-бързо, симптомите не се задържат дълго. Ако след изчистване на вируса те продължават да се оплакват от усещане на задух, уморяемост, продължителна кашлица – тогава тези пациенти се проследяват. По литература се открива, че хора, които са безсимптомни  и при случайно направена компютърна томография, е възможно да се открият характерни промени.

От всеки един от нас зависи да пазим себе си и нашите близки, защото знаем, че  възрастните хора с придружаващи заболявания  са най-рисковите, ние трябва да мислим за нашите семейства. Да бъдем балансирани, защото двете крайности не са полезни на никого. Прекалената паника и страх не са наш помощник, а от друга страна – не трябва да се игнорира и подценява  това, което казват специалистите." –  категорична бе гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия –София. 

Чуйте в звуковия файл разговора с гл. ас. д-р Магдалена Баймакова:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Модернизират детската градина в Брезник

Модернизация на образователната среда в детска градина “Брезица” в град Брезник предстои да бъде извършена. Целта е постигане на високо ниво на енергийната ефективност и близко до нулевото потребление на енергия. Финансирането е по инвестиционен проект, който вече е одобрен и предстои реализацията му. „Това е един дълго чакан и желан проект от..

публикувано на 18.04.24 в 13:38

17 април - Международен ден на хайку поезията

От 2012 година  на 17 април светът отбелязва Международния ден на хайку поезията.   Това е традиционна японска лирическа поезия, която се отличава с изключително кратко изложение. Въпреки че се състои само от три реда,  хайку може да изрази дълбочината на човешката душевност, учи ни да забелязваме наглед малките неща и случки в живота. „ Ние..

публикувано на 17.04.24 в 17:20

Проблемите с изсечените дървета в Дупница остават

В неделния ден още в ранни зори бяха изсечени 13 дървета на централния площад „Свобода“ в Дупница. Това става в присъствието на кмета на общината д-р Първан Дангов. Още преди обяд в социалните медии се появиха снимки с изсечените дървета. Хората, присъствали на това деяние, задаваха един и същи въпрос: „Защо?“. Изсичането на дърветата стана и..

публикувано на 17.04.24 в 09:32

Село Овчарци привлича туристите с красивия си център

Светещи букви на кметството, кътове за игра за децата и за отдих за възрастните, красиви дървени статуи на животни, тематична украса за всеки празник, много зеленина и цветя, са част от атрактивните нововъведения, които придават европейски вид на центъра на село Овчарци в община Сапарева баня. Според кмета Радостина Сусанина всичко това е постигнато..

публикувано на 16.04.24 в 13:45

Димитър Урдев: На жителите в община Благоевград се гледа като на брашнен чувал

На жителите в община Благоевград се гледа като на брашнен чувал – когато имаме нужда ще ги изтупаме и те ще си платят. По този начин не можем да създадем онези условия за живот, заради които бихме накарали тук да дойдат инвеститори, младите да останат и да развиват бизнес. Това е най-трудната задача - да създадем предвидима среда, в която..

публикувано на 16.04.24 в 12:29

Здравка Евтимова: Човек има най-много, когато дава

Писателката Здравка Евтимова, заедно с още известни личности от различни индустрии, бе сред основните говорители на годишната конференция TEDxAUBG в Благоевград. Тя избра да говори пред студентите от Американския университет за общественото явление „калинки“ и образованието. „Внимателно и аргументирано се стремя да стигна до извода, че явлението..

публикувано на 15.04.24 в 15:51

RIA с нов англоезичен сингъл - „INTACT"

Третият самостоятелен сингъл на RIA е англоезичен и носи името „INTACT". Музиката, текстът и аранжиментът са на RIA.  Видеоклипът е заснет от Васил Стефанов в София. В него участват Тодор Петров и Борис Божилов от „Спални места“ и китаристът Виктор Колев. Още първият сингъл на младата певица – „Нашата мечта" ѝ даде успешен старт и покори всички..

обновено на 14.04.24 в 15:37