„ До момента covid-19 не можа да се самоограничи, не успя да се установи само в една географска ширина, а обхвана целия свят. Затова ще трябва да свикнем с него, да го изучим добре и да се научим да живеем с новия коронавирус. Разчитам силно на развитието на науката и технологиите, всички сме с отворени очи към бъдещата ваксина. Това ще стане бавно и постепенно, но силно се надяваме, че и за това инфекциозно заболяване ще имаме метод за превенция. Трябва да намерим баланса, да сме разумни и отговорни, защото вирусът ще си остане тук – поне според моите познания“ – заяви в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ специалистът от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия – София.
Тя коментира и тежките форми на инфекцията при хоспитализирани в болнични заведения лица, които са преминали и през апаратна вентилация, за промените във функцията на белия дроб. „Чрез компютърно томографско изследване се виждат промени, които са характерни за covid-19. Както при всички инфекциозни заболявания след острата инфекция започва възстановителния период, който при различните инфекции е различен, няма общо правило. При някои ще бъде по-краткотраен – 1-2 седмици, при други ще продължи месец, дори и повече. При тази инфекция всичко върви много по-бавно. Както самата клинична картина се развива много по-бавно – пациентите боледуват около месец, следователно и възстановителния период, през който ще следим възстановяването на белия дроб ще бъде по-дълъг.“ Когато болният е изчистен от вируса с отрицателен PCR метод, според д-р Баймакова е добре след около месец да се направи контролно изследване. Много важна е възрастта на пациента и неговите придружаващи заболявания, както и тежестта на формата на заболяването.
„Човек, който има белодробно страдание и идиопатична фиброза, при него последиците ще бъдат по-дълготрайни. Фиброзата се наблюдава като усложнение, оставащо след това, но се надяваме, че до известна степен ще бъде преодоляно. Трябва да минат месеци, няма да стане след ден, два или седмица. Когато сме сигурни, че тези пациенти вече не са заразни, но имат такава находка, се насочват към специалисти по белодробни болести. Защото науката предлага медикаменти, които се дават при такива състояния, но специалистите преценяват кога да ги приложат и при кого е уместно. Но в период след около 3 месеца, тези хора трябва да се проследяват“.
При амбулаторно протичане на covid-19 инфектираните се възстановяват по-бързо, симптомите не се задържат дълго. Ако след изчистване на вируса те продължават да се оплакват от усещане на задух, уморяемост, продължителна кашлица – тогава тези пациенти се проследяват. По литература се открива, че хора, които са безсимптомни и при случайно направена компютърна томография, е възможно да се открият характерни промени.
„От всеки един от нас зависи да пазим себе си и нашите близки, защото знаем, че възрастните хора с придружаващи заболявания са най-рисковите, ние трябва да мислим за нашите семейства. Да бъдем балансирани, защото двете крайности не са полезни на никого. Прекалената паника и страх не са наш помощник, а от друга страна – не трябва да се игнорира и подценява това, което казват специалистите." – категорична бе гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия –София.
Чуйте в звуковия файл разговора с гл. ас. д-р Магдалена Баймакова:В забързаното ежедневие, изпълнено с напрежение и стрес, често забравяме за една от най-естествените и лечебни човешки реакции – смеха. Именно с него работи една необичайна, но изключително ефективна практика – йога на смеха . В интервю за предаването „С усмивка в събота“ по Радио Благоевград сертифицираният треньор по йога на смеха Петя..
Жители на петричкото село Ключ посрещнаха Яновден, както местните наричат Еньовден, в навечерието на празника на слънцето и билките. В ранното неделно утро, те се събраха на поляната при Оджовата чешма, където са брали лековити билки, от които са изработили символичен венец за здраве. Идеята за това хубаво събитие е на кмета на село Ключ Македонка..
Възпитаниците на Петя Панчева се представиха отлично на Националната олимпиада по ментална аритметика в Пловдив. В International Fair Plovdiv участие взеха над 400 деца от цялата страна, а сред тях и 6 деца от Банско и Разлог. Те се представиха блестящо и показаха своите талант, остър ум и знания. Анастасия Бутилова, Георги Генчев, Иван Иванов и..
Школата по китара към НЧ „Никола Вапцаров“ – Благоевград с ръководител Тодор Язовалийски ще изнесе своя годишен концерт - една традиция, превърнала се в празник и своеобразен преглед на музикалните умения и изпълнителско израстване на младите китаристи . Използвайки китарата като универсален музикален инструмент, ще бъдат изпълнени множество..
Традиционният Празник на Рилския зелник ще се проведе и тази година. По време на празника мерят сили най-добрите сред най-добрите, най-сръчните сред най-сръчните в месенето и представянето на традиционния рилски зелник. Конкурсът за най-вкусен и красив зелник ще бъде съпроводен и от богата фолклорна програма. Тази година празникът ще..
100 години отбелязва Читалище „Просвета” в село Пороминово, община Кочериново. Събитието ще бъде на 21 юни от 10 часа на площада в селото. Секретарят на културната институция Димитринка Маркова разказа за създаването му преди един век. „След хвърлянето на кръста на Йордановден преди 100 години хората решили събраните пари да ги вложат в..
От богословска гледна точка църквата явно си има своите аргументи по темата за нестинарството и ако аз съм критичен, това не означава, че не уважавам нашата света православна църква, защото тя е свързана с най-голяма степен с българската държавност. Има обаче едни неща, които в условията на светско общество, няма как да бъдат налагани със забрани. Това..