“Ако пчелите изчезнат, човечеството може да просъществува само 4 години след това” – Айнщайн
Знаете ли че от пчелите зависи около 30% от храната ни? Според проучвания на Европейската комисия до 2022 година пчелите ще намалеят с повече от 30%. "Затова е важно да подкрепяме производителите на мед, които се грижат за пчелите", смятат инициаторите.
"Осинови кошер" е най-новата инициатива на платформата "Истински мед", която дава възможност на всеки да си осинови кошер. Желаещите да се включат заплащат месечна сума, която отива за подкрепа на дейностите на няколко български пчелини и срещу това получават всеки месец мед и други интересни възможности, според предпочетения абонаментен пакет.
Осиновителите сами решават от кой пчелар, представен в платформата, да получават своя мед, като при организирано посещение получават възможност и да се запознаят с него. Осиновените кошери към момента са над 650, а осиновителите са от цялата страна.
"Всеки месец близо 100 нови човека се включват в програмата, осиновявайки и подкрепяйки кошер. Осиновяването на кошер е символичен акт, т.е. притежанието на кошера остава в пчеларя, той се грижи за своите пчели, а клиентите се радват на хубавия и качествен мед и на възможността да се запознаят и да имат личен контакт с човека, който произвежда тяхната храна. Нашият принцип е да спасим пчелите, като спасим пчеларите, които имат нужда от сигурност и от справедлива цена за продукцията си. Чрез програмата „Осинови кошер“ човек се абонира за получаване на мед от даден производител за период от една година", каза в интервю за Радио Благоевград Владимир Василев от създателите на платформата и допълни: "Вие получавате меда от този кошер, пчеларят – справедлива цена, а средствата могат да бъдат инвестирани за създаването на още кошери, чрез които да се увеличи популацията на пчелите. Подкрепяме всички регистрирани пчелари, които имат документи и работят „на светло“. Ние гарантираме, че медът е 100% истински, като всеки един мед, който предлагаме на нашите клиенти, минава през три лабораторни теста."
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..