Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първи полет на радио щъркелче

Едно от малките щъркелчета от осиновеното от Радио Благоевград  щъркелово гнездо в село Баничан, вече направи първия си полет. Очаква се, скоро това да се случи и с останалите щъркелчета, което означава, че младите птици се развиват много добре. Добрата новина съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов от БДЗП – Гоце Делчев. 

„Подобна и ситуацията и в останалите осиновени щъркелови гнезда, в някой от тях има по 4 малки, което е доста рядко срещано“ – допълни природолюбителят.

Той коментира и зачестилите сигнали за пострадали птици и животни,  което от една страна е добър знак, че ставаме все по-чувствителни към съдбата на животните, но е и показател, че ние хората, не се отнасяме добре към природата и често сме причина за тези инциденти.

Според Димитър Попов, нестабилните щъркелови платформи, са една от причините за честите инциденти с тези птици. 

„Другата причина е безотговорното изхвърляне на боклуци от хората в природата, а те се използват от птиците за строителен материал. Опасни са и изхвърлените на полето или в градината сезал, торби и мрежи от картофени семена например, затова е много важно къде изхвърляме подобни отпадъци“ – уточни още природолюбителят.

Той коментира, че е много хубаво, че все повече хора подават сигнали за пострадали животни, защото бързата реакция може наистина да спаси животът им. Затова, той посъветва, ако станем свидетели на пострадало животно, да се свържем с най-близкия Център за спасяване на животни, с  РИОСВ, или  и с природозащитна организация, и да потърсим помощ.

Щъркелче, чието краче е било омотано в сезал и за съжаление, се е наложило неговата ампутация, е един от последните случаи на пострадало животно, за което е бил получен сигнал. Костенурка с пробита черупка, премазана от автомобил и лястовничка със счупено крило, са другите случаи, на които природозащитниците от гоцеделчевско са се опитали да помогнат през последните дни.

Димитър Попов изрази благодарност на всички институции и хора, които продължават да помагат на животните в беда.

„Много добро впечатление ми прави фактът, че все повече млади хора подават сигнали за бедстващи животни, което означава, че поколението, което ни наследява не е толкова лошо, колкото си мислим. Може би има надежда както за опазването на птиците, така и за българската природа. Аз съм оптимист, че един ден, ние ще живеем в абсолютна хармония“ – категоричен е Димитър Попов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Попов:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Опасният, но позволен райски газ

Защо е опасен и как в комбинация с алкохол или дрога дишането на диазотен оксид може да увреди централната нервна система? Флаконите с райски газ са все по-достъпни в интернет и заведенията, но не бива да се подценяват вредите и опасността от приемането на този популярен „парти наркотик“ от деца и младежи.   Тази тема поставихме на фокус в..

публикувано на 07.06.24 в 09:53
Савина Топурска

Савина Топурска: Африка те учи да даваш!

Визуалният артист Савина Топурска гостува на предаването „Ефир за приятели“.  Савина е от Благоевград, от години живее и работи във Франция, където в момента следва докторантура. В Париж младата жена работи по арт проект свързан с летните олимпийски игри 2024. Съвсем наскоро се завърна от далечно пътуване до Африка. В столицата на Сенегал -..

публикувано на 06.06.24 в 15:46

Ивайло Гоцев: Община Симитли е пример за качествени социални услуги

Община Симитли провежда дългосрочна политика за социалните услуги и дейности. Тя е начертана още в началото на 2010 година, когато залагахме тези услуги в общинските стратегии. Сега има национална карта за социални услуги, в която за наша радост, защото ние се радваме на всяко нещо, което е добро за хората, ще разкрием още три нови социални услуги, а..

публикувано на 05.06.24 в 13:01

„Духът на Хималаите“ и посланията, които остават!

Днес на 3 юни, когато се навършват 40 дни от кончината на проф. д-р Александър Илиев, на Камерната сцена в „Славянска беседа“ в София, от 19 часа, ще бъде официално представена последната му книга „Духът на Хималаите“.  Проф. Илиев е с изключително богата творческа кариера и е познат на широката публика в ролите му на драматичната,..

публикувано на 03.06.24 в 11:53

Безопасни ли са детските площадки в Благоевград и селата?

Безспорно състоянието на детските площадки е от голямо значение за децата, за да могат да се забавляват и играят безопасно. Какво е състоянието на детските площадки в Благоевград, как изглеждат и как трябва да изглеждат, безопасни ли са – отговорите на всички тези въпроси в репортажа на Ива Сеизова. Чуйте мненията на анкетираните..

публикувано на 03.06.24 в 10:49

България все още няма приет национален велосипеден план

На 12 април 2018 година по време на сесия на ООН,  190 държави-членки одобриха датата 3 юни за международен ден на велосипеда . „ Това е една обикновена машина, която се задвижва с мускулна сила, но всъщност е демократично, здравословно, екологично транспортно средство, което  всеки може да използва “, напомни в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 03.06.24 в 09:43

Важно е българските евродепутати да бъдат "в ритъма на гражданското общество"

Българските евродепутати да се ангажират и да бъдат проактивни в осъществяването на редовен и конструктивен диалог с гражданските организации; веднъж годишно на национална среща да информират какъв е напредъкът в усилията им по темите, засягащи гражданското общество и да търсят обратна връзка от гражданските организации; да участват и подкрепят..

публикувано на 03.06.24 в 09:35